TRK 1140x140 ee gif
Küsimused-vastused: Audit

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Ettevõtte omandis on maatükk. Juhtkond plaanib ehitada hoone. Hoone esimesel korrusel asub autopesula. Autopesu teenustega hakkab ettevõte ise tegelema. Teistel korrustel on kontoriruumid väljarentimiseks. Hetkel on tellitud projekt arhitektuuribüroost. Projekti eest makstakse osadena. Kuidas kajastada bilansis ettemaksed projekti eest? Pesula ehitatakse hoone sisse, kuid seda võiks paigaldada ka ilma hooneta, lihtsalt maatükile. Kas sel juhul on tegemist põhivaraga? Autopesula eest on ka tehtud ettemaksed hankijale. Kuidas pärast ehitustööde lõpetamist kajastada ehitist, millest üks osa on üürile antud ja teist osa kasutatakse ettevõtte tegevuses?

Arvestan töötajale puhkusetasu eraldist seisuga 31.12.2015. Mitme päeva eest tuleb töötajale puhkusetasu eraldist arvestada, kui töötaja ei ole perioodil 01.01.2014–31.12.2015 ühtegi päeva põhipuhkust saanud (töötajal on õigus iga-aastasele põhipuhkusele kestusega 28 kalendripäeva)? Kas puhkusetasu eraldist arvestades tuleks eeldada, et töötaja reaalselt puhkab 2016. aastal ja selleks ajaks on juba 2014. aasta puhkusepäevad aegunud?

Osaühingus on aastaid teenitud kahjumit ja omanikud otsustasid teha sissemakse (omanik on Saksamaa ettevõte). Kas see rahaline sissemakse on võimalik panna kapitalireservi või muudesse sissemaksetesse või kuidas oleks kõige õigem seda raamatupidamises kajastada? Milline võimalus on ettevõttele kõige soodsam?

Mis väärtuses kajastatakse raamatupidamisarvestuses kauba (teenuse) maksumust, kui kauba (teenuse) müük toimub vautšeriportaalis? Üldiselt müüakse neis portaalides kaupu (teenuseid) omahinnast märgatavalt madalama hinnaga. Kui ettevõte on registreeritud käibemaksukohustuslasena, tekib küsimus, kuidas tuleks õigesti kajastada käibe summat ja käibemaksu.

Kuidas kajastada ettevõtte algbilanss, kui osakapitali ei ole sissemakset tehtud?

Töölepingu seadus viitab puhkustasu arvestusel keskmise tasu arvestusele. Kas saab tasu arvestada ka muutumatu tasu alusel ehk lepingujärgse töötasu põhjal, kus päevatasu jääb samaks? Kas ettevõttes peab kasutusel olema ainult üks nendest valikutest või võib ka mõlemat kasutada?

Millal saab varade sihtfinantseerimisena saadud toetuse kanda tulusse? Näiteks kogu toetus saadakse kahe aasta jooksul. Kas esimesel aastal saadud toetuse võib kohe kanda tulusse või saab seda teha alles siis, kui kogu investeering on tehtud ja seega ka näiteks võimalikud projektile esitatud tingimused on täidetud?

Kas uue raamatupidamise seaduse järgi võib tütarettevõte (mis kuulub küll keskmise või suure konsolideerimisgrupi koosseisu) koostada ikkagi lühendatud aruandlusega aastaaruande, kuna tema eraldiseisvad näitajad jäävad väikeettevõtja kriteeriumide piiresse?

Kuidas oleks õige kajastada põhivara allahindlust kasumiaruandes ja bilansis? Kas põhivara kulum ja väärtuse allahindlus või muud ärikulud? Tegu on maaga, mille väärtus on tugevasti kahanenud. Seni on maa olnud põhivara kirje all, nüüd jääb see seisma (ei toimu ehitamist ega planeerita seal ehitada). Kas see tuleb kinnisvarainvesteeringute alla tõsta?

Iga kuu alguses esitab firma rentnikule arve äripinna rendi eest ilma käibemaksuta summas üle 1000 eurot. Pärast 10. kuupäeva esitatakse arve ka kommunaalteenuste eest (vesi, elekter, prügivedu) käibemaksuga. Kas mul tuleb mõlemad arved kajastada käibedeklaratsiooni lisas?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes