860x100 kriisi paasterongad
25.03.2010 Neljapäev

Vis-a-vis: korteriühistu panglaenu kajastamine

Palun selgitage, kuidas õigesti kajastada korteriühistu poolt võetud pangalaenu? Kuidas õigesti kajastada korteriomanike laenusumma võlgnevust?  Juhtus nii, et saime omanikelt raha rohkem kui pangale maksime (laen + intressid). Kuidas kajastada seda bilansis?

VASTUS:
Korteriühistute laenude kajastamist ei ole raamatupidamise juhendites konkreetselt kindlaks määratud. On olemas  vastavaid eri variante selliste kohustuste kajastamiseks.

Näiteks võib tuua järgmise võimaluse:
D    raha
K    laenukohustused

Samas esitatakse laenunõuded ka korteriomanikele:
D    nõuded
K    tulevaste perioodide tulu  (vastavalt RTJ 14§ 13 kajastatakse korteriühistu liikmeilt saadud sihtotstarbelised maksed tuludena sel perioodil, mil kajastatakse vastavad kulud).

See tähendab, et kui näiteks laen läheb remonditöödeks, siis tulud, mis on saadud korteriühistu liikmeilt maksetena võetud laenu  katteks, kajastatakse tuludena samal perioodil, kui kajastatakse remondikulud. Enne seda hetke kajastatakse nõuded või laekunud maksed tulevaste perioodide tuludena. Kui korteriühistu sai omanikelt raha rohkem kui kulus laenu tasumiseks, tuleb seda vahet kajastada bilansis kui kohustust omanike ees. Edaspidi võib selle vahe katta vastastikuse arveldusega (näiteks kommunaalmaksete vähendamisega).

Olesja Timofejeva,

audiitori vanemassistent
Donoway Assurance OÜ 

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes