16.05.2011 Esmaspäev

Pandiga tagatud laen

Pandiettevõte annab laenu pantide tagatisel.
 
Kas ma teen õigesti, kui: aasta lõpus vähendasin halvaks läinud laenude kontot pantide ulatuses? Kuluks on mahakantud laenud ja teine tuleb lattu. (Laenu anti 1000, panti saadi 1000, aasta lõpus kandsin laenu kuludesse. Siis vähendasin laenude kulu ja võtsin selle summa lattu üles)?
 
Kas need pandid on õigesti kirjeldatud, kui nad on müügiks ostetud kaupade all või peavad nad mujal olema?
 
Kui pandid on laos, siis nüüd kui 2011. aastal toimub müük, kuhu alla ma peaks selle kulu panema?
2010. aasta lõpus sai see kantud laenude kulu alla, siis samas summas vähendasin seda ja tekkis kaup lattu. Tundub, et siin on midagi valesti. 2010. aastal peaks ikkagi jääma kulu ja need pandid peaksid olema bilansis nullväärtusega, arvestust peetakse bilansiväliselt? Ja kui 2011 toimub müük, siis ainult tulu ja mingit kulu ei ole.

VASTUS:

Kui laen on pandiga tagatud ning on kindel, et saate selle pandi planeeritud väärtuse kätte, siis peaks kuludes olema kajastatud ainult vahe väljastatud laenu ja pandi müügist saadud või oodatava summa vahel. Oluline on arvestada ka tehingute kajastamise periodiseerimisega.
 
Variant 1:

Laenu nõue 1000 eurot, tagatiseks olevate kaupade väärtus 1000 eurot, tagatiseks olev kaup saadakse kätte 2010. aastal, tasaarvestatakse laenuga 2010. aastal, müüakse 2011. aastal.
 
Kanded tagatiseks oleva kauba kättesaamisel ja nende arvelt laenu tagastamisel:
K: laenu nõue 1000
D: kaup müügiks 1000
Kulu ei teki, sest laen on 100% väärtuses tagatisega kaetud. Kuid peab arvesse võtma, et tagatiseks olev kaup peab olema kajastatud netorealiseerimisväärtuses.
 
Kanded kauba müügihetkel:
 
D: nõuded ostjate vastu/raha
K: müük/või muu äritulu (olenevalt sellest, kas tegemist on põhitegevusega seotud või ühekordse tehinguga)
D: kaubakulu või muu ärikulu (olenevalt sellest, kas tegemist on põhitegevusega seotud või ühekordse tehinguga)
K: kaubad müügiks
 
Variant 2:
 
Aastaaruande koostamise hetkel pole tagatiseks olev kaup kätte saadud, kuid olete kindel, et saate laenu väärtuses kauba lähemal ajal kätte ning saate selle sama väärtuse eest ka realiseerida. Antud juhul ei ole mõtet laenu nõuet ebatõenäoliseks või lootusetuks tunnistada. Kandeid kauba kättesaamisel ning nende arvelt laenu tagastamisel ja müügil vt eespool.
 
Variant 3:
 
Aastaaruande koostamise hetkel on informatsioon, et laen on osaliselt tagatud, nt 80% ulatuses. Laenunõue allahindluse kanded:
D: kulu allahindlusest 1000 x 20% = 200 eurot.
K: ebatõenäoliste laenude reserv või laenu nõue (vastavalt sellele, kas nõuded tunnistatakse ebatõenäoliseks või lootusetuks) 200 eurot
Kanded kauba kättesaamisel ja müügil vt eespool.
 
Teie küsimusest ei järgne, millal saab laenuandja pandiks olevad kaubad enda kasutusse, kas kohe laenu väljastamise hetkel või hiljem. Nende kaupade kajastamine bilansis peaks toimuma siis, kui toimub tagatise arvelt laenu tagastamine. Kuni selle hetkeni peab pantide üle arvestust pidama bilansiväliselt.
 

Darja Roos
vandeaudiitor
Donoway Assurance OÜ
Member Crowe Horwath International

 

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes