27.04.2020 Esmaspäev

Osakapital, osamakse ja häälte arv

Osaühingu osakapital on 2556 eurot: ühel osanikul on osamakse suurus 852 eurot ja teisel osanikul on osamakse suurus 1704 eurot.Kui suur on kummagi osaniku häälte arv?

Tõnis Jakob, juhtiv maksunõustaja, OÜ Marisett
Tõnis Jakob, juhtiv maksunõustaja, OÜ Marisett Foto: Erakogu

Vastab Tõnis Jakob, juhtiv maksuspetsialist

Äriseadustiku § 148 kohaselt:

(1) Osa väikseim nimiväärtus on üks euro.

(2) Kui osa nimiväärtus on suurem kui üks euro, peab see olema ühe euro täiskordne.

3) Osad võivad olla ühesuguse või erineva nimiväärtusega. Osadest võivad põhikirja kohaselt tuleneda erinevad õigused. Ühesuguste õigustega osad moodustavad osade ühe liigi.

(4) Igal osanikul võib olla üks samast liigist osa, kui seadusest ei tulene teisiti. Täiendava sama liiki osa omandamise korral suureneb vastavalt seda liiki osa nimiväärtus. Osade ühendamist ei toimu juhul, kui esialgne osa ja osaniku poolt omandatud täiendav osa on koormatud erinevate õigustega ja puudutatud osalised ei lepi notariaalselt tõestatud vormis kokku osasid koormavate õiguste edasi kehtimise viisis.

(5) Osa annab osanikule õiguse osaleda osaühingu juhtimises ning kasumi ja osaühingu lõpetamisel allesjäänud vara jaotamisel, samuti muud seaduses ja põhikirjas ettenähtud õigused.

(6) Osa kohta ei või välja anda väärtpaberit.

(7) Osaühingu osad võivad olla registreeritud Eesti väärtpaberite registris.

Esitatud küsimusest ei järeldu, milline on osaühingu osa nimiväärtus ja häälte arv, sest see võib olla 1, 2, 3, 4, 6, 12 jne eurot.

Teie näite puhul võiks osa nimiväärtus hüpoteetiliselt olla ka 852 EUR ja sellisel juhul on ühel osanikul 1 hääl ja teisel osanikul 2 häält.

Osaühingu osa nimiväärtus ja häälte arv on fikseeritud osaühingu põhikirjas.

Seega tuleks vaadata põhikirja.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!