21.12.2016 Kolmapäev

Millal tuleb deklareerida intressid?

Käibemaksuseaduse § 16 lg 21 p 2 kohaselt laenutehingute käivet käibemaksuga ei maksustata. See tähendab, et laenudelt saadud intressid on maksuvaba käive. Millal tekib intresside deklareerimiskohustus, kui intressid on saadud või kui intressid peavad olema välja makstud maksegraafiku järgi või lepingu alusel? Kui laenu väljastamine oli ühekordne, kas siis ettevõte peab saadud intressid deklareerima kui maksuvaba käibe?

Häli Jürimäe, vandeadvokaat
Häli Jürimäe, vandeadvokaat Foto: LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, LEADELL Pilv Advokaadibüroo:

Käibemaksuseaduse (edaspidi – KMS) § 16 lg 21 p 2 järgi on laenutehingute (sealhulgas tarbijakrediit, hüpoteeklaenud ja muud äritehingute finantseerimise tehingud) käive maksuvaba ning sinna alla kuulub ka intresside ja teenustasude maksuvabastus.

Intress deklareeritakse maksuvaba käibena (eeldusel, et tegemist on finantsteenuse osutamisega ettevõtluse käigus).

Käive tekib KMS-i § 11 lg 1 ja lg 4 alusel ehk üldjuhul siis, kui intressid laekuvad ja need tuleb laekumise kuul samuti deklareerida.

Kui intresse tuleb tasuda maksegraafiku või lepingu alusel jooksvalt iga kuu, kuid intressisumma ei laeku, tuleb laekumata jäänud intressid käibedeklaratsioonis deklareerida jooksvalt igal kuul, millal tasumine pidi maksegraafiku või lepingu järgi toimuma.

Kui lepingu või maksegraafiku järgi kuulub intress tasumisele ajavahemiku järel, mis on pikem kui üks aasta, tuleb intressid kord aastas deklareerida alates laenu saamisest. Samale ostjale teenuste osutamisel loetakse teenuse osutamise või saamise ajaks maksustamisperiood, mil lõpeb ajavahemik, mille kohta arve esitatakse või mille kestel saadud teenuste eest tasumine on kokku lepitud, kuid mitte hiljem kui 12 kalendrikuu möödumisel.

Juhul kui teenust osutatakse pikema ajavahemiku jooksul kui üks aasta ja selle puhul tekib maksukohustus teenuse saajal, loetakse käive tekkinuks või teenus saaduks teenuse osutamise algusest arvates iga kalendriaasta 31. detsembril, kui selle perioodi jooksul ei ole teenuse eest tasutud ning selle osutamist ei ole lõpetatud (KMS § 11 lg 4).

Näide

Kui laen on saadud 31. detsembril 2013. aastal ja laenulepingu järgi tuleks intresse tasuda alles 2016. aastal, siis tuleb 31. detsembriks 2014. aastal käibedeklaratsioonis deklareerida 12 kuu eest arvestatud intressid ja ka 31. detsembriks 2015. aastal deklareerida samuti 12 kuu eest arvestatud intressid.

Deklareerimiskohustuse täitmine toimub üldises korras KMS-i §-de 2, 4 ja 27 lg 1 järgi.  Maksustamisperiood on kalendrikuu ja deklaratsioon tuleb esitada maksustamisperioodile järgneva kuu 20. kuupäevaks.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!