21.12.2010 Teisipäev

Maksukohustuslaseks maksu- ja tolliametile esitatud avaldus

On tekkinud järgmine olukord.

Ettevõte A on asutatud eelmise aasta alguses ning sai kohe maksukohustuslaseks maksu- ja tolliametile esitatud avalduse alusel, milles seisis, et ettevõte soovib üürile anda talle kuuluvat kinnisvara ja arvestab selle pealt käibemaksu. Kuigi avaldus oli kaks aastat vana, maksu- ja tolliamet aktsepteeris seda. Ent omanik unustas selle avalduse ning hakkas üürnikele väljastama arveid ilma käibemaksuta. Kui oli juba koostatud ja esitatud 2009. aasta aruanne, avastas 2010 aasta oktoobris maksu- ja tolliamet, et firma A väljastab ühele üürnikule arveid ilma käibemaksuta. Nii tuligi ilmsiks viga, mis puudutas ka eelmist aastat. Nii firma A, kui firma B parandasid kõik selle aasta vead. Ent mida tuleb teha eelmise aastaga? Kuidas peab firma A parandama müügitulu? Mida tuleb teha aastaaruandega? Firma B oli asutatud 2009. aasta lõpus, aastaaruanne on tal esitamata. Kuidas peab firma B õigesti kajastama raamatupidamises käibemaksu 2009. aasta eest? Eriti kui parandatud deklaratsioonide esitamise tähtaeg oli 30. juuni?


VASTUS:

Firma A – aastaaruandes 2010 tuleb parandada 2009. aasta võrdlusandmed (käibemaksukohustused, nõuded ostjatele). Samuti tuleb koostada täiendav lisa, kus tuleb selgitada paranduste tegemise põhjuseid. Müügitulu kajastatakse aastaaruandes ilma käibemaksuta, seda parandused ei mõjuta.

Firma B – nagu küsimusest nähtub, olid käibemaksu parandused tehtud arvestusperioodi jooksul, ega mõjuta bilansi sisend- ja lõppandmeid, mis sisaldavad juba parandatud andmeid. Arvestusperioodi jooksul parandatakse raamatupidamises andmed võlgnevuste ja sisendkäibemaksu arvestuse kohta, kui firma on maksukohustuslane, või kulud, kui firma ei ole maksukohustuslane. Deklaratsiooni parandamise küsimuses pärast tähtaja möödumist soovitan konsulteerida maksu- ja tolliametiga.

Vigade parandamist puudutavate Raamatupidamise Toimkonna juhendite nõuetega võib tutvuda § 77-83 RTJ 1.

Darja Roos
Vandeaudiitor
Donoway Assurance OÜ
Member Crowe Horwath International

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!