21.09.2016 Kolmapäev

Kuidas on otstarbekas kajastada omanike rahalist sissemakset osaühingusse?

 Toomas Villems, vandeaudiitor
Toomas Villems, vandeaudiitor

Osaühingus on aastaid teenitud kahjumit ja omanikud otsustasid teha sissemakse (omanik on Saksamaa ettevõte). Kas see rahaline sissemakse on võimalik panna kapitalireservi või muudesse sissemaksetesse või kuidas oleks kõige õigem seda raamatupidamises kajastada? Milline võimalus on ettevõttele kõige soodsam?

Vastab Toomas Villems, vandeaudiitor, Villems & Partnerid:

Eestis on võimalik omanike rahalisi sissemakseid kajastada omakapitalireservide koosseisus küll, aga sealjuures tuleb arvestada, et omakapitali koosseisus võib reserve moodustada üksnes kas seaduses või põhikirjas sätestatud korras (äriseadustiku § 336 lg 1).

Kuna seadusega on mulle teadaolevalt reguleeritud üksnes kohustusliku reservkapitali moodustamine, siis eeldab omakapitali koosseisus muude reservide olemasolu ehk omanike rahaliste sissemaksete kajastamine omakapitali reservide koosseisus vastava äriühingu põhikirjas eelnevalt eraldi regulatsiooni kehtestamist.

Kui omanike sissemaksete tegemise vajadus on tingitud äriseadustikus sätestatud omakapitali vastavusse viimise nõude täitmisest, on võimalik äriühingu omakapitali äriseadustiku nõuetega vastavusse viia aktsia-/osakapitali vähendamise või suurendamise teel (muu hulgas ka ülekursiga). Selle tingimus on, et netovara moodustaks seeläbi vähemalt poole aktsia-/osakapitalist ja vähemalt äriseadustiku §-s 222 nimetatud aktsiakapitali suuruse või äriseadustiku §-s 136 nimetatud osakapitali suuruse või muu seaduses sätestatud aktsia-/osakapitali minimaalse suuruse.

Kõige soodsama variandi valik sõltub esmajoones äriühingu võimalustest/vajadustest ning ka konkreetse äriühingu omanike võimalustest ja otsusest, mis võib olla eri äriühingute puhul täiesti erinev. Seetõttu peaks igale konkreetsele äriühingule kõige sobilikuma variandi leidmiseks lähtuma äriühingu olukorrast – üheselt universaalset ehk kõigile sobilikku soodsaimat varianti ei ole.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes