10.09.2013 Teisipäev

Kuidas kajastada Töötukassa toetust ettevõtluse alustamiseks? Esile tõstetud

Kuidas kõige õigemini kajastada ettevõtte raamatupidamises järgmist asjaolu: Töötukassa andis töötule eraisikule toetust ettevõtluse alustamiseks, raha kanti eraisiku arvele. Eraisik moodustas osaühingu – omakapitali raha tuli isiklikust taskust, kuid kõik ettevõtluse alustamisega seotud kulud Töötukassa toetuse arvelt. Eraisik kandis selle toetuse täies ulatuses ettevõtte kassasse. Töötukassa on arvamusel, et kanne tuleks teha D: kassa ja K: tulevaste perioodide tulud sihtfinantseerimisest. Ei saa aru, kuidas saab sellist kannet teha, sest toetust anti ju eraisikule...

Vastab Darja Roos, vandeaudiitor, Villems Donoway:

Darja Roos, vandeaudiitor
Darja Roos, vandeaudiitor Foto: Villems Donoway

Selle teema üle on viimastel aastatel palju arutletud. Minu arvates on Töötukassa arvamus põhjendatud. Toetus antakse eraisikule, kuid mitte tema isiklike huvide tarbeks, vaid ettevõtluse alustamise sihtotstarbel. Töötukassa leheküljel on ka toetuse saamise aluseks oleva äriplaani näidis, kus bilansi vormis on sihtfinantseerimine välja toodud.

Teie küsimusest selgub, et kandsite raha ettevõtte kassasse, kuid jääb arusaamatuks, mis on kanne kreedit pooleks – kas võlg omaniku ees? Selline lähenemine oleks vale, sest lubaks toetuse summa hiljem maksuvabalt firmast välja võtta, mis on ebaloogiline ja vastuolus toetuse saamise eesmärgiga. Toetuse sisust lähtudes on põhjendatud kanne:

D  Kassa

K  Tulevaste perioodide tulud sihtfinantseerimisest (vt RTJ 12)

Toetuse saamisega kaasnevate tingimuste täitmisel võetakse see summa kohustustest maha ning näidatakse tuluna.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference