18.12.2009 Reede

Kasutusrent

Mul on kaks küsimust.
1.    Kui firma võtab auto kasutusrendile, siis esimene makse kajastatakse tulevaste perioodide kuluna ja kantakse kuludesse kogu rendiperioodi jooksul (igas kuus tehakse kirjend: D – „Rendikulud“, K – „Tulevaste perioodide kulud“).Aga kui firma loobub ennetähtaegselt auto väljaostuõigusest, siis kanname  järelejäänud summa „Tulevaste perioodide kuludest“ „Rendikuludesse“ tehingu sooritamise (rendileandjale auto tagastamise) päeval. Kas nii on õige?

2.    Rendileandja igakuustes arvetes , mis esitatakse auto kasutamise eest, on rida „Intress“. Kas käesoleval juhtumil, kui on tegemist kasutusrendiga, kajastatakse intressi kui finantskulu või kui ärikulu?


Tänan!

 

VASTUS:

1.    RTJ 9 paragrahvi 38 kohaselt kajastatakse kasutusrendi maksed kuluna  ühtlaselt kogu rendiperioodi jooksul, sõltumata sellest, millal maksed tegelikult aset leiavad. Järelikult võib esimest makset kajastada teie kirjeldatud viisil.

2.    Kasutusrendi intressi ei loeta finantskuluks. Finantskuludesse satuvad võlakohustuste (näiteks kapitalirendi ja laenude) intressid. Kasutusrent ei ole võlakohustus, järelikult kajastatakse selle intressid kuludes koos  põhiliste rendimaksetega.


Austusega,
Darja Roos ,
Donoway Assurance OÜ vandeaudiitor

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!