26.04.2021 Esmaspäev

Valgekraedest kurjamite trahvimäärad on võileivaraha

Valgekraeliste kuritegevuse (white collar crime) defineeris esimest korda 1939. aastal Ameerika Ühendriikide kriminoloog Edwin Sutherland. Tema käsitlus tugines ärimeestele, kõrgelt hinnatud ekspertidele või poliitikutele, kes vaatamata oma kutsele käituvad nagu kurjategijad.

Siim Tammer, Finantsinspektsiooni juhatuse liige
Siim Tammer, Finantsinspektsiooni juhatuse liige Foto: erakogu

Tänapäeval on tegu ühe enim levinud kuritegevuse vormiga, mida iseloomustavad eelkõige pettus, varjamine ja usalduse kuritarvitamine. Valgekraede kuritegevus ei põhine füüsilisel vägivallal, selle eesmärgid on puhtalt finantsilised: saada vara või hoiduda selle kaotamisest, saada teatavat ärilist või isikulist eelist. Siiski ei tohi otsese füüsilise vägivalla puudumine ja „varjus tegutsemine“ lasta viia väärarusaamale, nagu oleks tegu ohvrivaba kuritegevusega.

See kuritegevuse liik on tihedalt seotud finantssektoriga selle kõige laiemas tähenduses, sest puudutab otseselt raha, pangandust, investeerimist, makseteenuseid ja muud. Nähtus on paraku tõusvas trendis,...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!