04.07.2022 Esmaspäev

Võlausaldajate nõuded abikaasade vastu

Artikkel jätkab Keiu Roosimägi möödunud suvel alustatud artiklisarja „Abielu, lahutus ja vara“. Vaatame lähemalt abieluga seonduvaid varalisi kohustusi ehk võlausaldaja nõudeid abikaasa(de) vastu.

Kalju Hanni, vandeadvokaat, advokaadibüroo Tetris
Kalju Hanni, vandeadvokaat, advokaadibüroo Tetris Foto: erakogu

Üldreeglina vastutab tehingu teinud abikaasa kohustuse täitmise eest üksi enda lahusvara ja pooles väärtuses ühisvaraga, nagu sätestab perekonnaseaduse (PKS) § 33 lõige 3. Solidaarkohustuste eest vastutavad abikaasad aga oma lahusvara ja ühisvaraga täies ulatuses, ütleb perekonnaseaduse § 33 lõige 1. Kuna solidaarkohustus on olemuselt laiem, tuleb eeskätt käsitleda seda.

Vastutus solidaarkohustuse eest

Solidaarkohustused võivad tekkida, kui abikaasad on sellise kohustuse võtnud ühiselt või tuleneb solidaarkohustus ühe abikaasa tehingust, mis on tehtud perekonna huvides. Solidaarkohustus tähendab, et võlausaldajal on omal valikul õigus esitada nõue kas osaliselt või täielikult ühe või mõlema abikaasa vastu.

Solidaarkohustuse...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!