11.08.2020 Teisipäev

Lõputult paindlik olla pole võimalik

Makseviivituste tekkimise ennetamiseks olid pangad mai keskpaigaks rahuldanud maksepuhkuste taotlusi ligi kümnendiku ulatuses laenuportfelli mahust ning ligi 20% laenu võtnud Eesti ettevõtetest oli maksepuhkusel. Erinevus eelmise majanduskriisiga on suur – siis polnud pangad eriti vastutulelikud, vaid tõttasid ettevõtetel rahastamist kiiresti kinni keerama.

Villu Zirnask, finantskolumnist
Villu Zirnask, finantskolumnist Foto: erakogu

Selle kriisi esimestel kuudel finantsinspektsioonilt, Euroopa pangandusjärelevalvelt, keskpankadelt ja Euroopa Komisjonilt pankadele saadetud sõnumite ja suunistega püütakse laenude rutakat tagasi nõudmist iga hinna eest vältida.

Pangad peavad järgima regulatsioone

Teadupärast pole see päris pankade enda suva, kui vastutulelikud nad saavad olla – vaja on järgida regulatsioone, mille eesmärk on tagada võimalike laenukahjude piisav provisjoneerimine. Pärast 2009. aasta kriisi tõmbasid regulaatorid selles osas ohjad pingule, sest tolle kriisi käigus ilmnes, et paljudel pankadel oli tehtud...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!