22.02.2024 Neljapäev

Vanaduspõlveks välismaale

Citadele pank küsis Eesti inimestelt, kuidas neile meeldiks eelistatult oma vanaduspõlve veeta, ning selgitas, et võrdselt sama paljud soovivad rahulikult kodus elada ning reisida ja puhata võõrsil, samas ligi iga kümnes koliks pigem üldse ära välismaale.

Pole vähe eestlasi, kes eelistavad pensionäripõlves püsivalt välismaale kolida.
Pole vähe eestlasi, kes eelistavad pensionäripõlves püsivalt välismaale kolida. Foto: pixabay

„Täpselt 31 protsenti Eestis vastanutest hindas kõige kõrgemalt rahulikult kodus elamist ning 31 protsenti reisimist ja puhkamist. Lätis soovis reisima minna näiteks 44 protsenti ja kodus olla 25 protsenti. Leedus vastavalt 38 ja 24 protsenti küsitluses osalenutest,“ lausus Citadele panga jaepanganduse juht Marina Hakiainen.

Ta selgitas, et Eesti inimestel on ehk õnnestunud rohkem oma reisisoove täita ja seepärast ei pea nad reisimist pensionipõlve unistuseks jätma. „Võimalik, et Eesti inimeste rahulolu oma koduga on suurem ning seepärast tundub kodus pensioni veetmine ahvatlevana. Põhjusi peaks uurima juba täpsema küsitlusega,“ selgitas Hakiainen. 

Kuigi reisisoov pensionipõlves oli Läti ja Leedu elanike seas suurem, siis eestlased paistsid küsitluse järgi silma suurema huviga kolida vanaduspõlves välismaale hoopiski püsivalt elama. Nii arvas üheksa protsenti eestlasest, Lätis oli sarnaselt vastanuid neli protsenti ning Leedus kuus protsenti. 

Kokku 11 protsenti Eestis inimestest arvas, et neile meeldiks hilises eas kõige enam tegeleda mõne oma hobiga, kuus protsenti jätkaks töö tegemist ning viis protsenti märkis, et ilmselt nad ei ela üldse vanaduspõlveni. Lätis oli sarnane negatiivne vaade kuuel protsendil vastanutest ja Leedus seitsmel protsendil. 

„Ükskõik, milline unistus meil penisoniks on, kõige kindlam viis selle soovi täitumiseks on hakata võimalikult varakult ette valmistuma. Olgu selleks siis pensionisammaste tegemine, investeerimine, kogumishoiuse avamine või oma kodu energiatõhusaks ehitamine,“ lisas Citadele panga jaepanganduse juht Marina Hakiainen.

Poolteist aastat tagasi tehtud Citadele uuringus küsiti Baltikumi inimestelt ka seda, millises vanuses sooviksid nad pensionile jääda, kui nad saaksid ise valida. Siis märkisid Eesti inimestest pooled ehk 51 protsenti, et neile sobiks pensionipõlve alustada mingil hetkel viiekümnendatel eluaastatel. 11 protsenti arvas, et teeks seda võimalusel juba enne, kui täitub 50 eluaastat. Ligi veerand ehk 23 protsenti küsitletutest oli rahul praeguse riiklikult määratud pensionile jäämise ajaga, mis näiteks aastaks 2026 on 65 eluaastat. 

Citadele panga tellitud ja uuringufirma Norstat Baltikumi ülene küsitlus viidi läbi käesoleva aasta jaanuaris. Igas riigis küsitleti 1000 inimest vanusevahemikus 18-74.See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.">

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255