07.05.2015 Neljapäev

Sotsiaalministrid lükkavad töövõimereformi osaliselt edasi

Sotsiaalministrid Margus Tsahkna ja Rannar Vassiljev tegid kolmapäeval ettepaneku lükata töövõimereformi jõustumine edasi, ministeeriumi töögrupi vahehinnangus jõuti järeldusele, et reform tuleks käivitada järk-järgult.

Margus Tsahkna, sotsiaalkaitseminister
Margus Tsahkna, sotsiaalkaitseminister Foto: PM

Nii Tsahkna kui Vassiljev ütlesid kolmapäeval pärast peaminister Taavi Rõivasega kohtumist BNS-ile, et praeguse lahendusega edasi minna ei saa, infosüsteemid ega seadused ei ole selleks valmis.

Etapiviisiline käivitumine tähendab, et töövõimetoetuse seaduse jõustumine lükkub poole aasta võrra edasi ning töötukassa hakkab inimeste töövõimet hindama alates 1. juulist 2016, teatas sotsiaalministeerium. Sotsiaalhoolekande seaduse ning tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muudatused jõustuvad varasemalt planeeritud ajal ehk 1. jaanuaril 2016.

"Selleks, et osalise töövõimega inimeste hindamine vastaks tegelikele oludele, tuleb töövõimetoetuse seadust ja sellega seotud seadusi muuta rohkem kui 60 protsendi ulatuses ning vastavalt muudatustele valmistada ette rakendusaktid ja IT lahendused. Samuti tuleb uuele süsteemile sujuva ülemineku tagamiseks eelnevalt testida töövõime hindamise metoodikat, seejärel tulemusi analüüsida ja metoodikat hiljem vastavalt vajadustele täiendada," täiendas tervise- ja tööminister Rannar Vassiljev ministeeriumi pressiteates.

1. juulist 2016 hakkab Töötukassa maksma töövõimetoetust uutele süsteemiga liituvatele inimestele, kelle töövõime on hinnatud osaliseks või puuduvaks. Tänaste töövõimetuspensionäride töövõimet hakatakse uutel alustel Töötukassas hindama 1. jaanuarist 2017. Samuti ka nende töövõimetuspensionäride töövõimet, kelle töövõimetuspensionäri staatus lõpeb ja kes tulevad Töötukassasse korduvhindamisele.

Sotsiaalministeeriumi juhtivad Tsahkna ja Vassiljev olid oma kahtlusi reformi õigeaegse käivitamise võimalikkuse kohta väljendanud juba varem. Intervjuus Postimehele ütles Margus Tsahkna, et kiirustamine oleks halb, et reformi katteallikad pärast Euroopa Liidu vahendite lõppemist puudu ning et tõenäoliselt on vaja lisaaega. Peaminister Taavi Rõivas ütles toona BNS-ile, et reformiga on vaja edasi minna ja kindlasti rakendada mullu sügisel riigikogus vastu võetud kaks seadusemuudatust.

Praeguse peaministri Taavi Rõivase algatatud töövõimereformi abil loodetakse tööturule tuua kuni 100 000 praegust töövõimetuspensionäri, selle elluviimiseks on kavatsetud kulutada 180 miljoni euro eest Euroopa Liidu vahendeid. Ühtlasi viiakse töövõimetuse hindamine ja selle eest toetuste maksmine üle töötukassa haldusalasse. Töötukassa eelarve moodustub töötuskindlustumakse laekumisest.

Töövõimereformi seaduse vastuvõtmise ajal kritiseerisid reformi laialdaselt nii puuetega inimeste huvigrupid kui opositsioon, kuhu toona kuulus ka IRL.

Algselt 2015. aastal rakenduma pidanud reform on pälvinud teravat kriitikat meedias, puuetega inimeste esindusorganisatsioonide hulgas ja ka avalikuses tervikuna. Reformi sisuks on vähendada Eestis töövõimetuspensionit saavate inimeste hulka. "Eesti on peaaegu 100 000 inimest, kes saavad töövõimetuspensioni, ja kaks kolmandikku neist ei tööta. See ei ole kindlasti normaalne olukord," ütles sotsiaalminister Rõivas 2014. aasta alguses töövõimereformi eelnõu avalikul arutelul.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255