25.08.2023 Reede

Palgatõusu tõenäosus on väiksem kui enne

Eesti Panga ökonomisti Orsolya Soosaare sõnul on töötajate reaalne sissetulek hinnatõusu toimel kahanenud ning lootus leida kõrgema palgaga töökoht on mõnevõrra väiksem kui varem, ka töötajate tõenäosus olemasolevas töökohas palka juurde saada on väiksem kui enne. 

Orsolya Soosaar, Eesti Panga ökonomist
Orsolya Soosaar, Eesti Panga ökonomist Foto: erakogu

Statistikaameti andmetel suurenes keskmine brutokuupalk 2023. aasta teises kvartalis aasta varasema ajaga võrreldes 12,4 protsenti ja oli 1873 eurot. 

"Palgakasv kiirenes avalikus sektoris tänu sellele, et teises kvartalis jõustus tervishoiutöötajate uus kollektiivleping. Lisaks tõusis esimeses kvartalis haridustöötajate palk, mis suurendab avaliku sektori palgakasvu terve aasta jooksul," selgitas Soosaar pressiteates.

Ökonomist tõdes, et erasektoris palgad küll suurenesid, kuid kasv aeglustus: esimeses kvartalis oli see 12,7 protsenti ja teises kvartalis 10,9 protsenti. Kuna majanduslangus kestab edasi, võib kasvu tema hinnangul siiski pidada väga kiireks.

"Töötlevas tööstuses, mis on Eesti peamine eksportiv haru, kahanesid ettevõtete müük ja eksport teises kvartalis üle 10 protsendi. Selle taga oli ühelt poolt meie kaubanduspartnerite nõrk nõudlus, kuid võimalik, et ka senine kiire palgakasv. Viimane võib olla nõrgendanud konkurentsivõimet, mis omakorda tähendab, et majanduse taastumine võib edaspidi olla vaevarikkam," nentis Soosaar.

Ökonomist lisas, et küsitlusandmete järgi on ettevõtete huvi töötajaid juurde värvata juba mõnda aega olnud väike.

Mitmes tööstussektori, aga ka teenindussektori harus töökohtade arv kahaneb. Seetõttu võib oodata, et palgakasv aeglustub,

prognoosis Soosaar.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255