08.04.2016 Reede

Eesti vajab pensionireformi

Eesti 1,3-miljonilisest elanikkonnast makstakse iga kuu pensioni rohkem kui 415 000 inimesele. Seega moodustavad pensionikulud riigieelarvest märkimisväärse osa ja piisava suurusega pensionide tagamise kõrval on väga oluline jälgida, et pensionid oleksid rahaliselt jätkusuutlikud ega seaks ohtu riigieelarve tasakaalu.

Kristiina Selgis, sotsiaalministeeriumi sotsiaalkindlustuse osakonna pensionipoliitika juht
Kristiina Selgis, sotsiaalministeeriumi sotsiaalkindlustuse osakonna pensionipoliitika juht Foto: sotsiaalministeerium

Alustame siiski peamisest eesmärgist ehk sellest, et pensionid peavad tagama piisava sissetuleku inimesele, kes ei suuda endale ise elatist teenida. Ametlikus keeles räägime seega kõigepealt pensionide adekvaatsusest.

Tööinimesi peaks rohkem olema

Eesti on sarnaselt teiste Euroopa riikidega vananeva rahvastikuga riik. Kuna Eesti riik on alles päris noor, pole meie pensionisüsteem veel jõudnud küpseda ja seetõttu ei ole meil võimalik maksta sellises suuruses pensione, nagu seda teevad mitmed teised Euroopa riigid. Siinjuures tuleb märkida, et Maailmapanga hinnangul ootab ka teisi riike ees paratamatu pensionide vähenemine või siis väga oluline pensioniea tõus.

Lõviosa Eesti pensionidest on praegu sellised, et nende vähendamisest rääkida ei saa, aga nende suurendamiseks oleks vaja rohkem töökäsi. Kust aga leida uusi töötajaid?

Üks võimalus on just vanemaealised inimesed. Nimelt lähevad peaaegu pooled värsketest pensionäridest praegu pensionile ametlikust pensionieast palju varem (vt joonist).

Ligi viiendik vastsetest pensionäridest on need, kes on jäänud pensionile ennetähtaegselt – kuni kolm aastat enne pensioniiga. 14% uutest pensionäridest on eripensionärid ehk inimesed, kes on töötanud kas Nõukogude Liidu ajal tervistkahjustavaks peetud töökohtadel (joonisel: nimekirjad) või näiteks baleriini (joonisel: VAPS), politseiniku või kohtunikuna (joonisel: eripension) ja kes lähevad pensionile kuni 25 aastat enne pensioniiga.

Selliste pensioniskeemide säilitamiseks toodud põhjendused pole tänapäeva Eestis enam asjakohased, kuid mõistagi on kord antud soodustusi keeruline kaotada.

Peale nimetatud põhjuste läheb 14% inimesi varem pensionile seetõttu, et nad on kasvatanud kolme või rohkem last või nad on tunnistatud represseerituks.

Joonis. Vanaduspensioni saajad alaliikide kaupa aastatel 2005–2014

penstabel

Kust tööjõudu juurde saada?

Eesti pensionieelarve on juba aastaid olnud defitsiidis. 2015. aastal on riikliku pensionieelarve puudujääk ligikaudu 415 miljonit eurot. Viimase seitsme aasta jooksul on sotsiaalmaksu kõrval muudest riigieelarve tuludest pensionideks juurde makstud kokku 1,8 miljardit eurot.

Muudatusi tegemata defitsiit lähiajal ei kao. Seega tuleme taas küsimuse juurde, kust leida juurde tööjõudu.

Pensionisüsteemis kavandatavatest muudatustest saate pikemalt lugeda lähiajal ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 2, 2016.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255