2023. aastal lõppenud projektides rahastati nii elektrivarustuskindluse tagamist katkestuste korral, tõsteseadmete soetusprojekte, kui ka päästevõimekust suurendavaid projekte, mille raames lisandusid tuletõrje veevõtukohad, soetati transpordivahendeid ning muud vajalikku päästevarustust, teatas Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK).
Väikesaarte programmi eesmärk on muuta väikesaarte elanikele osutatavad esmatähtsad teenused kättesaadavamaks ja kvaliteetsemaks. Programmi raames mõistetakse esmatähtsate teenustena mandri ja saarte vahelist transpordiühendust- sealhulgas ühendust saare ühe keskuse ja sadama vahel, hoolekande- ja tervishoiuteenuseid, esmatähtsatele teenustele ligipääsetavuse loomist erivajadustega inimestele, esmatarbevahendite, toidu, elektri, joogivee, kanalisatsiooni ja mootorsõiduki kütuse kättesaadavust, jäätmemajandust, juurdepääsu alus- ja põhiharidusele, päästevõimekuse tõstmist, sideteenuseid ning kohalikule omavalitsusele kuuluvate eluruumide kvaliteedi parandamist või nende ehitamist.
RTK teenusekoordinaator Birgit Diedrichseni sõnul on väikesaarte programmist vajalikeks tegevusteks toetuse taotlemise vastu olnud igal aastal suur huvi. "Käesoleval aastal on programmi lisandunud täiendavalt saarelise osaga kohalike omavalitsustele võimalus taotleda toetust programmi kuuluva väikesaare arengukava koostamiseks. Saarelise osaga kohalik omavalitsus on omavalitsus, mille koosseisu kuulub mõni väikesaarte programmi kuuluv väikesaar, näiteks Viimsi vallas asuvad Prangli ja Naissaar või Tartu vallas Piirissaar," selgitas Diedrichsen.
Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi regionaalarengu asekantsleri Sigrid Soomlaisi sõnul soovitakse innustada kohalikke omavalitsusi, kelle valla- või linna koosseisus on mõni püsiasutusega väikesaar, kavandama väikesaare arengut põhjalikumalt ning läbimõeldumalt, kaasates aktiivselt sellesse protsessi ka saarte kogukondi.
Väikesaarte programmi piirkonda kuuluvad 17 püsiasustusega saart, mis on püsiasustusega väikesaarte seaduse alusel kantud väikesaarte nimistusse. Nendeks on Abruka, Aegna, Heinlaid, Kesselaid, Kihnu, Kräsuli, Kõinastu, Manija, Mohni, Naissaar, Piirissaar, Prangli, Ruhnu, Viirelaid, Vilsandi, Vormsi ja Väike-Pakri.
Maksimaalne toetus investeeringuprojekti kohta on 130 000 eurot, arenguprojekti kohta 7000 eurot. Projekti oma- või kaasfinantseering peab moodustama vähemalt 15 protsenti projekti kuludest. Investeeringuprojektide toetuse saajad on kohalikud omavalitsused, mittetulundusühingud, sihtasutused, riigiasutused ja äriühingud, arenguprojektidel saarelise osaga kohalikud omavalitsused, mille koosseisus on programmi kuuluvaid väikesaari.
Projekti elluviimine peab olema lõppenud hiljemalt taotlusvooru avanemise aastale järgneva aasta 31. oktoobriks. Väikesaarte programmi taotlusvoor on avatud tänavu 29. aprillist 15. juulini.