11.04.2024 Neljapäev

Valitsus kiitis heaks magusa joogi maksu eelnõu

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks magusa joogi maksu eelnõu, mille eesmärk on suunata elanikke tarbima väiksema suhkrusisaldusega või suhkru ja magusaineta jooke.

Eelnõu kohaselt maksustatakse magusaid jooke, mille suhkrusisaldus on vähemalt 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta.
Eelnõu kohaselt maksustatakse magusaid jooke, mille suhkrusisaldus on vähemalt 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta. Foto: pixabay

Maksumäära astmed sõltuvad toote suhkrusisaldusest ja magusainete kasutamisest. Maksuga maksustatakse jooke nende Eesti turul esmakordselt kättesaadavaks tegemisel ja maksu maksab joogi importija, teisest Euroopa Liidu liikmesriigist soetaja või Eesti tootja, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eelnõu kohaselt maksustatakse magusaid jooke, mille suhkrusisaldus on vähemalt 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta. Magusale joogile, mille suhkrusisaldus on vähemalt 5 grammi, kuid alla 8 grammi 100 milliliitri joogi kohta, kohaldatakse maksumäära 0,15 eurot ühe liitri joogi kohta; joogile suhkrusisaldusega vähemalt 8 grammi 100 milliliitri joogi kohta kohaldatakse maksumäära 0,45 eurot ühe liitri joogi kohta ja joogile, mis sisaldab ainult magusainet või sisaldab nii magusainet kui ka suhkrut ja mille suhkrusisaldus on alla 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta, kohaldatakse olenemata magusaine kogusest maksumäära 0,15 eurot ühe liitri joogi kohta. 

Maksustatakse ka jooki, mis on magustatud magusainega, näiteks sahhariin, aspartaam, tamatiin, sukraloos ja stevioolglükosiid, et vältida olukorda, kus tootjad hakkavad magusaineid senisest laialdasemalt kasutama. 2023. aastal Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) avaldatud juhises on välja toodud, et suhkrute asendamine magusainetega ei ole kehakaalu langetamise või krooniliste mittenakkushaiguste ennetamise eesmärgil soovituslik, kuna pikaajaliselt ei ole sellel soovitud mõju kehakaalu langusele. Magusainete tarbimisel võib teist tüüpi diabeedi, südame- ja veresoonkonnahaiguste ja suremuse vähenemise asemel olla mõjuks hoopis selliste haiguste kasv. Lisaks maksustatakse ka magusad joogid, mis sisaldavad nii suhkrut kui ka magusainet.

Eelnõu kohaselt ei käsitleta magusa joogina toidulisandina kättesaadavaks tehtavaid jooke ega valmistisi. Maksust on vabastatud puuvilja-, marja- ja köögiviljamahlad, kuhu ei ole lisatud suhkrut või magusainet. Samuti on maksust vabastatud piim ja piimatooted ning piima asemel tarbitavad taimsed joogid. Maksust on vabastatud ka alkohol alkoholiseaduse tähenduses, ravimid ja need magusad joogid, mida kasutatakse ravimite tootmiseks ja valmistamiseks, müügikohas kohapeal valmistatud ja pakutav magus jook, mis on pakendamata ja mõeldud kohe tarbimiseks ning meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toidu ja kehakaalu alandamiseks kasutatavat päevatoidu asendajat.

Tasakaalustamata toitumine on peamine ülemäärase kehakaalu tekkimise ja säilimise põhjus, mis omakorda on paljude haiguste riskiteguriks. Maksustatavad magusad joogid ei sisalda olulises koguses vajalikke toitaineid ega tekita küllastustunnet, mistõttu tekib liigtarbimine kergesti. Nendes pole kiudaineid, kiudainete puudumisest tingituna imenduvad suhkrud vedelal kujul kehas kiiremini kui suhkrud tahkes toidus.

Maailma Terviseorganisatsioon ja Maailmapank leiavad, et rahvatervise vaatest on magusate jookide maksustamine prioriteetne meede, mida kasutada võitlusel ülekaalu ja toitumisega seotud krooniliste mittenakkushaiguste ennetuses. Samuti on Rahvusvaheline Vähiuuringute Fond, UNICEF, Ameerika Pediaatria ja Südame Assotsiatsioon ning paljud teised organisatsioonid öelnud, et magusate jookide maksustamine on põhjendatud rahva tervise eesmärkidel.

Seadus on kavandatud jõustuma 1. jaanuaril 2026.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255