19.12.2014 Reede

Tulumaks 2015. aastal

Jaanuarist jõustub mitu olulist tulumaksuseaduse muudatust, samuti alanevad töötuskindlustusmakse määrad.

Ivo Vanasaun, juhtiv maksunõustaja
Ivo Vanasaun, juhtiv maksunõustaja Foto: Deloitte Advisory

Uus aasta toob kaasa hulga tulumaksumuudatusi ning lisaks ka töötuskindlustusmakse määrade vähendamise. Muuhulgas hakkavad uuest aastast kehtima uued tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsiooni (edaspidi – TSD) ja isikliku sõiduauto hüvitise deklaratsiooni (edaspidi – INF14) vormid. Järgnevalt ülevaade olulisematest muudatustest.

Tulumaksumäära vähendamine

Alates 2015. aastast on tulumaksumäär senise 21% asemel 20%. Juriidiliste isikute tehniline maksumäär 21/79 asendub 20/80-ga. Kassapõhisuse põhimõtte järgi kohaldub uus madalam maksumäär nendele tuludele, mida füüsiline isik on kätte saanud 2015. aastal, samuti ka maksustatavatele väljamaksetele, mida juriidiline isik on teinud 2015. aastal. Seega on võimalus maksukulu veidi optimeerida ja maksta näiteks töötasu või dividende 2014. aasta lõpu asemel 2015. aastal.

Töötuskindlustusmakse määrade vähendamine

Töötaja töötuskindlustusmakse määra vähendatakse 1,6%-le (2014. aastal on 2%) ning tööandja määra 1%-lt 0,8%-le.

Füüsiliste isikute maksustamine

  • Füüsilise isiku tulumaksuvaba tulu määra tõstetakse 144 eurolt 154 eurole kuus (1728 eurolt 1848 eurole aastas). Laiendatakse tulumaksuvaba tulu jooksva arvessevõtmise õigust kõikidele tululiikidele, sealhulgas ka nn muu tulu väljamaksmisel.
  • Pensionide täiendavat tulumaksuvaba tulu suurendatakse praeguselt 210 eurolt 220 eurole kuus ehk 2520 eurolt 2640 eurole aastas. Koos nn tavalise tulumaksuvaba tuluga jääb maksuvabaks 1. ja 2. samba pensionide summa 374 euro ulatuses kuus (eeldusel, et isik ei kasuta üldist tulumaksuvaba tulu mujal, näiteks tööandja juures).
  • Seoses pärandvara maksustamisega jätkub gigantide heitlus. Vastupidi Riigikohtu 12.02.2014. a kohtuotsusele haldusasjas nr 3-3-1-97-03 ja selles viidatud võrdse kohtlemise põhimõttele täiendatakse tulumaksuseaduse (TuMS) § 38 järgmise lausega: „Pärandina saadud vara soetamismaksumuseks loetakse üksnes pärija tehtud kulud“. Seega taastatakse Riigikohtu lahendi eelne olukord ja põhimõte, kus isik, kes võõrandab pärimise teel omandatud vara, saab soetamismaksumuse hulka arvestada vaid tema enda tehtud kulud. Soetamismaksumust, mis on tekkinud pärandaja kantud kuludest, kasu arvutamisel enam arvesse ei võeta.

Lähemalt tulumaksuseaduse muudatustest loe värskest Raamatupidamisuudiste detsembrinumbrist. Need, kes ei ole jõudnud veel ajakirja tellida, saavad seda teha siit.