17.12.2014 Kolmapäev

Mida tuleb teada uuest TSD vormist

Tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon on oluliselt muudetud.

Külli Külm, juhtivspetsialist
Külli Külm, juhtivspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

Tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon (edaspidi – TSD või deklaratsioon) koosneb põhivormist ja lisadest.

Rahandusministri 11.09.2014 määrusega nr 32 muudeti TSD põhivormi ja lisasid, mis on varem kinnitatud rahandusministri 29.11.2010 määrusega nr 60. Uued deklaratsioonivormid on avaldatud Riigi Teatajas (RT I, 19.09.2014, 2) ning hakkavad kehtima algava aasta 1. jaanuarist. Juba detsembrikuus leiab uued kujundatud TSD vormid ka Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Rahandusministri 29.11.2010 määrusega nr 60 kehtestatud 26 deklaratsioonivormist muudeti 15 vormi:


  • TSD põhivormi ja selle lisasid 1–7,
  • vormi ESD,
  • tõendi vorme TSM, TSM MR, TSM LIF, TD,
  • vorme INF 1 ja INF 14.

Vormid INF 11 („Maksustamisele mittekuuluvate dividendide ja muude kasumieraldiste deklaratsioon“) ja INF 15 („Mitteresidendi kinnisasja, piiratud asjaõiguse või registrisse kantud vallasasjaga tehtud tehingute deklaratsioon“) tunnistati kehtetuks. INF 11 tunnistati küll iseseisva deklaratsioonina kehtetuks, aga deklaratsioonil esitatavad andmed ei kao kuhugi, sest kuni 31.12.2014 vormil INF 11 deklareeritud andmed esitatakse edaspidi TSD lisa 7 osas II (maksuvabad dividendid ja väljamaksed omakapitalist).

TSD esitatakse uutel vormidel esmakordselt 2015. aasta jaanuarikuu kohta 10. veebruariks. Määrusega ei ole üleminekuaega vanadelt vormidelt uutele kehtestatud, mis tähendab, et jaanuarikuu väljamakseid ja kulusid ei saa deklareerida vanadel TSD vormidel.

Millest on muudatused tingitud?

TSD muutmiseks oli mitmeid põhjuseid, kuid olulisemad nendest olid järgmised:

  • Tulumaksuseaduse (edaspidi – TuMS) muudatused, mis võeti Riigikogus vastu 01.07.2014. a.
  • Paberil esitatava deklaratsiooni loogika asendamine elektroonilise esitamise loogikaga. Tänased deklaratsiooni vormide struktuur ja täitmise põhimõtted tulenevad aastast 2000, kui tollal uue tulumaksuseaduse vastuvõtmisega kehtestati TSD põhivorm koos lisadega. Vahepealsel ajal on deklaratsioonivorme küll seoses seadusemuudatustega kooskõlla viidud, aga ülesehitus ja täitmine on jäänud samasuguseks, s.t täitmine ja esitamine põhineb paberdeklaratsiooni täitmisel. Kuna praegu esitatakse maksudeklaratsioone ligi 95% elektrooniliselt, siis pidas maksuhaldur oluliseks ajakohastada ka maksudeklaratsioonide ülesehitust ja esitamise loogikat.
  • Püüd lihtsustada maksumaksja jaoks deklareerimise protsessi nii, et ta täidaks deklaratsiooni nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Maksumaksjatele on vormide täitmine kiirem ja lihtsam, mis tähendab, et nemad esitavad vaid algandmeid ning TSD rakendus arvutab ise maksukohustuse.
  • Maksuhalduri analüüsivõimaluste täiustamine. Näiteks riigilt tagasiküsitava maksusumma õigsust kontrollitakse selle deklareerimisel, samuti luuakse tõhusam kontroll sotsiaalmaksu arvutamise õigsuse üle.
  • Võimalus kasutada uusi infotehnoloogilisi eeliseid. TSD rakendus toimib tänapäevasel infotehnoloogilisel platvormil ning on paindlik, s.t et seadusemuudatustest tulenevaid muudatusi saab edaspidi elektroonilisse TSD-sse siia viia lihtsalt ja kiirelt.

 


TSD vormi muudatustest saab pikemalt lugeda peagi ilmuvast Raamatupidamisuudiste detsembrinumbrist. Need, kes pole jõudnud veel ajakirja saab tellida, saavad seda teha siit.