13.12.2021 Esmaspäev

Kellega võib sõlmida muutuvtunni kokkulepet? Esile tõstetud

Meie poes on juba ammu inimesed tööl nö „libiseva graafikuga“ ehk tööajakava koostatakse selliselt, nagu töötajatele sel kuul kõige paremini sobib. Meil on palju osalise tööajaga töötajaid, sh üliõpilasi, pensionäre jne. Töölepingu seadus lubab nüüd sõlmida muutuvtunnikokkuleppeid. Kas võime nendega tagasiulatuvalt (summeerimisperiood algas 1. oktoobrist) sellised lepingud sõlmida?

Muutuvtundidega nõustumist kinnitab töötaja iga kord kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (näiteks e-kirjaga).
Muutuvtundidega nõustumist kinnitab töötaja iga kord kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (näiteks e-kirjaga). Foto: pixabay

Vastab Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja: 

Töölepingu seaduse muudatused, mis võimaldavad muutuvtunni kokkulepet jõustuvad sel kolmapäeval ehk 15. detsembril 2021.a. Seadus ei võimalda sõlmida muutuvtunnikokkuleppeid varasema tähtajaga ehk nö tagasiulatuvalt.

Muutuvtunni kokkulepet saab sõlmida üksnes juhul, kui korraga on täidetud viis eeltingimust:

  1. kokkuleppe soovib sõlmida töötaja, kes töötab osalise tööajaga seitsmepäevase ajavahemiku jooksul 12 tundi või enam;
  2. kokkuleppe koostamise algatab töötaja kirjalikus vormis ja kokkulepe vastab töölepingu seaduse nõuetele;
  3. tööandja peab töötaja muutuvtundide üle eraldi arvestust;
  4. kokkulepe ei ole sõlmitud rohkem kui 17,5 protsendiga tööandja töötajatest;
  5. töötaja tunnitasu on vähemalt 1,2-kordne Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud tunnitasu alamäär.

See tähendab, et kui muudes olukordades on töötaja töö- ja puhkeaja korraldamine tööandja õigus ja kohustus, siis muutuvtunnikokkuleppe sõlmimine peab algama töötaja kirjalikult väljendatud soovist (mida ta kinnitab allkirjaga), mitte tööandja initsiatiivil.

Lisaks tasub meeles pidada, et töötajal on õigus muutuvtundide tegemisest keelduda. Muutuvtundidega nõustumist kinnitab töötaja iga kord kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (näiteks e-kirjaga).

Küsimuses kirjeldatud olukorras saab tööandja anda töötajatele teada, et nad saavad rääkida läbi ja sõlmida muutuvtunnikokkuleppe, kui nad  oma soovist kindlaks kuupäevaks teada annavad. Kui siis töötajad on soovi avaldanud, pooled on pidanud läbirääkimisi ja sõlminud kahepoolselt allkirjastatud töölepingu lisa, võib juba uues summeerimisperioodis kokkulepet rakendama hakata. Siis on ka muutuvtundide üle arvestuse pidamine lihtsam.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255