Saata printerisse

Kas korteriühistu võib raamatupidaja ekslikult ülekantud summa palgast kinni pidada?

Korteriühistu raamatupidaja kandis ekslikult 823 eurot remonditööde eest ettevõttele Stalleri OÜ. Tegelikult pidi ta raha üle kandma sarnase nimega ettevõttele Stalleri Teenindus OÜ.

Selleks et ekslikult ülekantud raha tagasi saada, kirjutati järgmisel päeval Stalleri OÜ juhile avaldus, millele tuli vastus, et ettevõttele on välja kuulutatud pankrot ning tema pangakonto on blokeeritud. Pank keeldus samuti raha tagastamast. Korteriühistu esimees nõudis raha ülekandmist Stalleri Teenindus OÜ-le, kuna ettevõte pidi maksma palka töid teinud töötajatele.

Äriregistri andmetel on mõlema ettevõtte omanik üks ja sama isik. Sellest tulenevalt keeldus raamatupidaja raha uuesti üle kandmast seni, kuni raha tagastatakse või tehakse tasaarveldus. Kuid korteriühistu esimees jäi oma nõudmise juurde ja raamatupidaja kandis raha üle ka teisele ettevõttele. Inventuuriaktis sai märgitud, et raha kanti pankrotis ettevõttele ja seda ei ole võimalik tagasi saada. Korteriomanike üldkoosolekul otsustati kogu summa raamatupidaja palgast kinni pidada. Kas üldkoosolekul on õigus sellist otsust vastu võtta?

Vastab Tatjana Kalin, vandeadvokaat, õigusbüroo Emirlin Consult:

Raamatupidaja peab täitma finantstehingute teostamisel juhatuse korraldusi ning juhatus kannab vastutust. Kui ta tegi vale rahaülekande, tuleb probleemi lahendamiseks pöörduda võlgniku pankrotihalduri poole. Samas kui töötaja-raamatupidaja töötab töölepingu alusel, siis töölepingu seaduse § 74 lg 1 kohaselt vastutab töötaja töölepingu tahtliku rikkumise korral rikkumise tagajärjel tööandjale tekkinud kahju eest. Kui töötaja on töölepingut rikkunud hooletuse tõttu, vastutab ta tööandjale tekitatud kahju eest ulatuses, mille määramisel arvestatakse töötaja tööülesandeid, süü astet, töötajale antud juhiseid, töötingimusi, töö iseloomust tulenevat riski, tööandja juures töötamise kestust ja senist käitumist, töötaja töötasu, samuti tööandja mõistlikult eeldatavaid võimalusi kahjude vältimiseks või kindlustamiseks. Hüvitist vähendatakse tööandja tegevusega seonduva tüüpilise kahju tekkimise riski tagajärjel tekkinud kahju võrra. Antud juhul tuleb need asjaolud välja selgitada. Kuid üldkoosoleku otsuse peab tühiseks tunnistama kohus.