Saata printerisse

Kas kaupa väljastpoolt EL-i ostes peab arvestama pöördkäibemaksu?

Kui Eesti käibemaksukohustuslane ostab kaupa või teenust äriettevõttest väljastpoolt Euroopa Liitu (EL), kas siis peab arvestama pöördkäibemaksu? Kas summa tuleb deklareerida KMD real 7?

Vastab Tanel Molok, jurist, Advokaadibüroo SORAINEN:

Kauba impordi korral pöördmaksustamist ei toimu, vaid importija tasub käibemaksu impordi tollideklaratsiooni alusel (KMS § 38 lg 2). Kui maksukohustuslasel on tehinguga seoses sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus, saab ta impordil tasutud käibemaksu sama kuu eest esitataval KMD-l sisendkäibemaksuna maha arvata (ridadel 5 ja 5.1, kui soetati põhivara, siis ka real 5.2.).

Maksukohustuslane võib maksuhaldurit eelnevalt kirjalikult teavitades kauba impordilt tasumisele kuuluvat käibemaksu deklareerida käibedeklaratsioonil (lahtris 4.1) KMS-i § 38 lõikes 21 sätestatud tingimustel.

Kolmandast riigist soetatud teenuse puhul tuleb maksukohustuslasel endal käibemaksusumma KMD-l deklareerida. Teostatakse pöördmaksustamine, mida tuleb kajastada KMD ridadel 1, 4 ja 7. Kui maksukohustuslasel on tehinguga seoses sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus, siis ka sisendkäibemaks real 5.