07.12.2022 Kolmapäev

TTJA testitud jõulutuledest pooled ei vastanud ohutusnõuetele

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) testis kontrollprojekti raames kuut erinevat jõulutuld, millest pooled osutusid nõuetele mittevastavateks.

Nõuetele mittevastavaid jõulutulesid müünud ettevõtjate suhtes alustati haldusmenetlus.
Nõuetele mittevastavaid jõulutulesid müünud ettevõtjate suhtes alustati haldusmenetlus. Foto: pixabay

Testimise eesmärgiks oli hinnata jõulutulede vastavust elektri- ja tuleohutusnõuetele. Testimistulemused näitasid, et enim probleeme esines jõulutulede juhistikega. Nõuetele mittevastavatel seadmetel olid peamiselt lubatust väiksemad toitekaabli juhtide ristlõigete pindalad, juhtme isolatsioonide mittevastavused ning ühel tootel puudus asjakohane tõmbetakisti, mille otstarve on ära hoida toitejuhtme seadmest eemaldamist.

Samuti oli probleeme jõulutulede juhtplokkide konstruktsioonide tugevustega, mida oli võimalik ilma tööriistadeta suhteliselt lihtsalt avada, võimaldades ligipääsu pingestatud osadele. Esines ka eksitava märgistuse juhtum, mille kohaselt sisetingimustesse mõeldud seadet saaks seadmele paigaldatud märgistuse kohaselt kasutada ka õues. Kõik kirjeldatud puudused võivad põhjustada seadme kasutajaile elektrilöögi- ja tuleohu.

Nõuetele mittevastavateks osutusid kolm toodet: valguskardin 300LED IP 44 5,5 meetrit, valguspall 50 LED ja valguskett 100 LED 8 meetrit.

„Juhime tähelepanu, et elektriõnnetuste või elektrilöögiohu vältimiseks on ohutum kasutada madalpingelisi jõulutulesid, mis töötavad patareidel või läbi toiteploki. Jõulutulede kasutamisel tuleb  kindlasti järgida kasutusjuhendis kirjeldatut ning õues tuleks kasutada kindlasti vaid välitingimustesse mõeldud tulesid,“ kommenteeris TTJA tooteohutuse talituse juhataja Jana Baljutis-Kütt.

Nõuetele mittevastavaid jõulutulesid müünud ettevõtjate suhtes alustati haldusmenetlus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255