TRK 1140x140 ee gif
07.03.2017 Teisipäev

Eesti Pank: kiirema hinnakasvu taga on peamiselt välistegurid

Eesti Panga ökonomist Sulev Pert.
Eesti Panga ökonomist Sulev Pert. Eesti Pank

Eesti Panga ökonomisti Sulev Perti hinnangul põhjustasid veebruari hinnatõusu eelkõige välistegurid nagu nafta ja toiduainete kallinemine ning kiirenev hinnakasv võib olla märk suuremast majandusaktiivsusest.

"Kiirema hinnakasvu taga on peamiselt välistegurid, eelkõige nafta ja toiduainete kallinemine. Toiduained kallinevad nii Eestis kui ka Euroopa Liidu turul peamiselt seetõttu, et on vähenenud ülepakkumine, mis süvenes Vene turu kadumise tõttu 2014. aastal," ütles Pert pressiteates.

Perti sõnul on teine põhjus on see, et Lõuna-Euroopa ilmaolud on tänavu olnud kehvad ning halb ilm rikkus puu- ja köögiviljasaagi. "Töötlemata toiduainete, sealhulgas aiasaaduste hinnakasv oli euroala riikides veebruaris rekordiliselt kiire ja ulatus 5,2 protsendini.

Toorainete stabiilsemat hinnakasvu toetab see, et pärast novembri lõpus toimunud nafta hinnahüpet 55 dollarini, mis järgnes OPEC-i riikide vahelisele tootmismahtude vähendamise kokkuleppele, on toornafta hind maailmaturul muutunud kitsas vahemikus. "Ajaloolises võrdluses on toorainete hinnatase maailmaturul veel suhteliselt madal," ütles Pert.

Tarbijahindade kasv kiirenes veebruaris statistikaameti teatel 3,4 protsendini, eelneva kuuga võrreldes tõusis hinnatase 1,3 protsenti. Euroala inflatsioon ulatus veebruaris esialgsel hinnangul 2 protsendini ning jaanuarikuiste viimaste andmete põhjal oli hinnalangus lõppenud kõikides euroala riikides. "Kiirenev hinnakasv vähendab tarbijate ostujõudu, kuid see võib olla kauaoodatud märk suuremast majandusaktiivsusest," ütles Pert.

Tema sõnul on Eesti kiireneva hinnakasvu põhjused on olnud umbes samasugused nagu mujal euroalal. Ligi veerandi hinnakasvust põhjustasid veebruaris aasta võrdluses 23 protsenti kallinenud mootorikütused ning jätkunud on ka toiduainete laiapõhjaline hinnatõus.

"Euroala keskmisest inflatsioonist kiirema hinnakasvu üheks põhjuseks Eestis on aktsiisimäärade tõstmine. Mootorikütuse- ning alkoholi- ja tubakaaktsiis suurendas veebruaris hinnakasvu kokku ligi protsendipunkti võrra. Mõnevõrra on viimastel kuudel kiirenenud ka tööstuskaupu ja teenuseid hõlmav alusinflatsioon, mis ulatus veebruaris 1,3 protsendini. Kallinenud on peamiselt teenused, kuid tööstuskaupade hinnakasv oli odavate impordihindade tõttu endiselt aeglane," märkis Pert.

Tarbijahinnaindeks (THI) kasvas veebruaris aastavõrdluses 3,4 protsenti, jaanuarikuuga võrreldes kasvas indeks 1,3 protsenti, hinnatõusu taga oli peamiselt mootorikütuse hinnatõus. Kaubad olid 2016. aasta veebruariga võrreldes 3,7 protsenti ja teenused 2,7 protsenti kallimad.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes