Saata printerisse

Uus valitsus kehtestab pangamaksu ja tõstab tulumaksuvaba miinimumi

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) loodud uus valitsus jätab ära sotsiaalmaksu langetamise ühe protsendi võrra ning kehtestab madala määraga pangalõivu. Samuti on kavas 2018. aastast tõsta tulumaksuvaba miinimumi 500 euroni kuus.

„Jätame ära mõttetu sotsiaalmaksu langetamise,” kirjeldas SDE esimees Jevgeni Ossinovski tulevase valitsusliidu kavade katteallikaid. „Kehtestame enamiku teiste Euroopa riikide eeskujul pangalõivu väga madala määraga, et suurendada pankade solidaarset panust.“

Samuti plaanib uus koalitsioon piirata kasumi maksuvaba väljaviimist Eestist. Tema sõnul töötab täpse kava välja rahandusministeerium ning esimesed tulud peaks see eelarvesse tooma 2020. aastaks. Samuti lihtsustab uus võimuliit firmaautode maksusüsteemi.

„Viime sisse suhkrujookide maksu, mis maksustab täiendavalt lisatud suhkruga joogid, võime seda nimetada limonaadimaksuks,” ütles Ossinovski.

Valitsus tahab kehtestada mootorsõidukite registreerimise tasu. Samuti kavatseb uus valitsus Ossinovski sõnul reformida väärteomenetlust, nii et osa trahve hakkab sõltuma inimeste sissetulekust.

Uus võimuliit kavatseb ära jätta 2018. aasta diisliaktsiisi tõusu ning loobuda majutusasutuste käibemaksutõusust.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on kõige olulisem muudatus aga see, et tulumaksuvaba miinimum tõuseb 500 eurole. „Reform jõustub 1. jaanuarist 2018,” lisas ta.

Ratas märkis, et kuni 1200 eurot teeniv inimene saab edaspidi kuus 62 eurot rohkem kätte kui praegu. Alates 2100 eurost aga maksuvaba tulu määr kaob. „Sellest rohkem teeniv inimene saab kuus 38 eurot vähem kätte võrreldes kehtiva plaaniga,” selgitas ta.