Saata printerisse

E-maksuametis saab tulevikus hakata pidama igapäevast maksuarvestust

E-maksuametis saab aasta-pooleteise pärast hakata pidama lihtsamas vormis igapäevast arvepidamist.

"Oma tulude ja kulude seisuga ei pea olema kursis vaid kord aastas, infot peab saama lisada ja vaadata kogu aasta vältel," ütles maksu- ja tolliameti (edaspidi – MTA) peadirektori asetäitja Rivo Reitmann.

Kui näiteks isik müüb maha kinnisvara ja tal tekib maksukohustus, ei peaks ta uuenenud keskkonnas enam ootama tulude deklareerimise ajani, vaid saaks tehingu kohe oma deklaratsiooni üles kirjutada ja rahasumma ära broneerida.

Deklaratsioonivorme saaks uues keskkonnas aasta läbi kasutada ka jagamismajanduse teenusepakkujad, kellel võib seaduse muutudes tekkida kohustus anda jooksvalt aru oma vahendatavate teenuseosutajate käibe kohta.

„Tahame teha e-maksuametist rohkem nagu online-keskkonna. Maksuarvestus käib ikka kord aastas, aga info on juba varem kogu aeg näha – tekib reaalajas uuenev platvorm, kus oma andmeid terviklikult näha,“ sõnas Reitmann.

Kõige suurem uuendus ootab ees füüsilisi isikuid ja FIE-sid. „FIE-d saavad lihtsamas vormi igapäevast maksuarvestust pidada maksuameti keskkonnas. Me ei konkureeri raamatupidamistarkvaraga, meie eesmärk on päästa inimesed paberinurgal või Excelis peetavast tšekimajandusest,“ ütles Reitmann.

Algselt soovis MTA hakata osaühingutele pakkuma raamatupidamisplatvormi sarnast teenust, kuid pärast konsultatsioone raamatupidamistarkvara tootjate ja jagamismajandajatega sellest ideest loobuti ja jõuti järeldusele, et parem oleks luua terviklik ahel, mis viiks e-maksuametist Eestis enam kasutatava raamatupidamistarkvarani.

Osaühingute raamatupidamisplatvormi kantavate andmete põhjal hakkab tulevikus automaatselt tekkima maksudeklaratsioon e-maksuametis.