Saata printerisse

Taimetoitlus maailmas ja Eestis

 


Tervise Arengu Instituut

Esimesed märkmed taimetoidu kohta pärinevad iidsest Indiast ja Kreekast 6. sajandist eKr. Mõlemal juhul oli taimetoitlus tihedalt seotud loomade kaitsmisega vägivalla vastu. Vahepeal jäi taimetoitlus Euroopas unarusse, kuid muutus jälle populaarseks 18. ja 19. sajandil.

Esimene taimetoitlaste selts asutati Inglismaal 1847. aastal. Tänapäeval võivad taimetoitluse põhjusteks olla religioon, tervislikud kaalutlused, eetilised ja filosoofilised tõekspidamised, keskkonnasäästlikkus või majanduslik toimetulek.

Põhjuseks võib olla ka lihtsalt kergemini süüa, kaalust alla võtta või soov olla trendikas.

Lihtsustatult võib taimetoitlased jagada kaheks – veganid ja vegetariaanid:

Eestis kutsutakse taimetoitlasteks nii veganeid kui ka vegetariaane ehk kõiki, kes ei söö liha.
Veganid ise peavad vegetariaane nn pooltaimetoitlasteks, sest nad söövad mingil kujul ka loomset päritolu saadusi.

Spetsiifilisemalt võib taimetoitlasi jagada:

-          Fruitariaanid, kes söövad vaid marju ja puuvilju, lisaks seemneid ja teisi taimeosi, mida saab koristada taime vigastamata. Juur- ja teraviljad nende menüüsse ei kuulu.

-          Toortaimetoitlased, kes söövad kuumtöötlemata puu- ja köögivilju, seemneid, pähkleid, uskudes, et üle 45 ˚C töödeldud toit kaotab toiteväärtuse.

Hästi tasakaalustatud lakto- ja lakto-ovovegetariaanlust loetakse piisavaks energia ja toitainete saamise osas nii täiskasvanutele, lastele kui ka imetavatele emadele. Samas mingite toidugruppide täielik eemaldamine menüüst või selle oskamatu asendamine võib tasakaalustamata toitumise tõttu viia terviseprobleemideni.

Veganluse eelised ja puudused

Taimetoitlusega kaasnevad enamikul juhtudel ka tervislikud eluviisid. Taimetoitlaste hulgas on vähe suitsetajaid, keedusoola ja alkoholi tarvitavad nad tagasihoidlikult.
Taimetoidu puhul ei piisa, kui toidust kõrvaldada vaid loomset päritolu toidud. Taimetoitlus nõuab tunduvalt enam teadmisi, uusi toiduvalmistamise viise, pühendumist. Tuleb rohkem teada toiduainete keemilist koostist, milliseid toiduaineid koos süüa jne.

Eesti Toitumisteaduse Seltsi seisukoht on, et veganlus ei sobi laste, rasedate ja rinnaga toitvate emade puhul.

Veganluse eelised:

Veganluse puudused: