Saata printerisse

Tööandjapensioni pakutakse enamasti kõrgepalgalistele

Peaaegu 90% töötajatest, kelle eest ettevõte tegi sissemakseid pensionifondide kolmandasse sambasse, saavad Eesti keskmisest enam palka.

Rahandusministeeriumi kindlustuspoliitika osakonna peaspetsialisti Tõnu Lillelaiu sõnul võiksid ettevõtjad maksta tööandjapensioni rohkem just madalapalgalistele töötajatele. Kokku tegi sissemakseid 113 ettevõtet 1500 töötajale.

Lillelaiu selgitusel on levinud praktika, kus tööandja teeb küll sissemakseid kolmandasse sambasse, kuid töötaja võtab sealt raha kohe välja ja pensioniks seda ei kogu. Seetõttu ei kavatse ministeerium tööandjapensionilt makstavaid makse vähendada, kuna eelkõige võimaldaks see kolmanda samba kaudu palka maksta.

Just pensionifonde haldavad pangad on veendumusel, et sotsiaalmaksuga maksustamine on põhjus, miks tööandjapensioni nii vähe pakutakse. „Loodame seda probleemi tulevikus lahendada niinimetatud eriliigiliste pensionifondide osakute lubamisega. Sellisel juhul on näiteks võimalik keelata tööandjate sissemakseid pensionifondist enne pensioniea saabumist välja võtta,“ rääkis Lillelaid.