Saata printerisse

Testid, mis aitavad oma keha paremini mõista

Oksana-pipeteerimas5-color

 

 

 

 

 

 


Aire Allikas,
arendusjuht

Kas teadsid, et geenitest aitab tuvastada põhjuseid, miks ülekilod on kerged tulema või miks piimatooted tekitavad vaevuseid? Tallinna geenitestide laboris on välja töötatud põnevad testid, mis aitavad paremini oma keha mõista. DNA test aitab teha teadlikumaid valikuid, andes näiteks infot selle kohta, kas inimesel võib olla eelsoodumus vitamiini puudulikkusele või hoopis tsöliaakiale (gluteenitalumatus – toim). Analüüsi vastused on harivad ja personaalsed, lähtudes just sinu geenidest. Populaarseimaks on kujunenud FiguraGen Weighti kaalutest, mida tutvustame veidi lähemalt.


Dieete on maailmas väga palju. Inimesed ei ole aga ühesugused, seetõttu ei pruugi ka kõik pakutavad valikud sobida. Väikesed geneetilised variatsioonid, mis on meie erineva välimuse põhjustajad, mõjutavad ka meie ainevahetust. Nii nagu on geneetilistel põhjustel erinev meie silma- või juuksevärv, nii on erisusi märgata ka rasvade sünteesil ja lagundamisel, rasvarakkude moodustamisel ja energia kulutamisel. Kõik see määrab ära, kuidas toitumine meile mõjub. Oma iseärasusi teades ja järgides on kehakaalu kontrollimine tõhusam.

Geneetikalabor, mis annab soovitusi arvestades sinu geene

Juba rohkem kui kaks aastat on ka Eestis kõigile soovijaile tehtud geneetilisi analüüse sobiva toitumisviisi leidmiseks. Labor iGen on koostöös toitumisspetsialistidega välja arendanud geenitesti FiguraGen Weight. Test sisaldab toitumissoovitusi ja näidismenüüd.

Geenitesti saab teha kodust lahkumata

Geneetilise analüüsi tegemine on imelihtne, pole vaja kuhugi kohale minna ega verd anda. Analüüsi tellijatele saadetakse proovivõtmise tarvikud koos juhendiga koju. DNA prooviks kasutatakse põsekaabet – selle võtmine on lihtne ja valutu. Proovi saab tavapostiga laborisse tagasi saata.

Testi soovitused on personaalsed

FiguraGen Weighti testi vastusest saab teada, milliseid toiduaineid peaks rohkem tarbima ning milliseid vähem, et kaalu langetamine ja hoidmine oleks tõhusam. Uuringutest on selgunud, et umbes viiendikule inimestest sobib geenide järgi nn Vahemere dieet, kus kasutatakse palju õlisid. Samas peaksid mõned oma dieedis süsivesikuid vähendama, kuid mõnel võib süsivesikuvaene dieet suurendada kaalutõusu riski. Dieedi valimisel on parema ülevaate saamiseks testi vastusesse lisatud ka kolme päeva näidismenüü.

Ootamist väärt!

Sügisel on oodata geenitestide laborilt uusi ja põnevaid teste. Märkimisväärseim neist on sportliku võimekuse test, mis annab teavet, millistel spordialadel on oodata paremaid tulemusi ning milliste puhul jäävad tulemused pigem tagasihoidlikuks. Samuti saab teada ka seda, kas pärast jõupingutusi on taastumiseks vaja rohkem aega ja kas teil on kõrgenenud spordivigastuste oht. Oodata on ka üldhuvitavaid teste, näiteks milline mõju on kohvil ja alkoholil sinu kehale!


Põnevat testimist!