Saata printerisse

Geopoliitilised pinged ohustavad euroala majanduskasvu

Euroala majanduse toibumine on juba aeglustunud ning geopoliitilised arengud tekitavad täiendavaid langusriske, ütles Euroopa Keskpanga (EKP) president Mario Draghi.

Viimase kahe–kolme kuu andmed kinnitavad, et niigi aeglane kasv on aeglustunud. Majanduse toibumine on kokkuvõttes nõrk, habras ja ebaühtlane.

Geopoliitilised riskid – Vene-Ukraina kriis ja Lähis-Ida probleemid – on süvenenud ja tõsisemad kui paar kuud tagasi, tõdes Draghi. Lisaks on Euroopa Liidu Venemaa-vastaste sanktsioonide ja Venemaa vastumeetmete mõju veel raske majandusele hinnata.

Euroala majandus kasvas esimeses kvartalis 0,2 protsenti. Teise kvartali majandusnäitajad on hüplikumad. Kuid viimaste kuude ja sealhulgas juuli andmed lubavad oodata euroala majanduse mõõduka ja ebaühtlase toibumise jätkumist, ütles EKP juht.

Kui poliitikud ja firmajuhid on viimasel ajal väljendanud muret, et euro on liiga tugev, siis viimasel ajal on majanduse aluste areng soodustanud eurole parema ehk nõrgema kursi arengut, ütles Draghi. Ta prognoosib, et euroala senine madal baasintressimäär jääb püsima veel tükiks ajaks ja et inflatsioon püsib madalal tasemel selle aasta lõpuni ja hakkab aeglaselt tõusma 2015.–2016. aastal.