Saata printerisse

Tööjõutunni kulud moodustavad Eestis 36 protsenti EL-i keskmisest

Keskmised kulutused tööjõutunnile Eesti majanduses, põllumajandus- ja avalikku sektorit arvestamata, olid 8,4 eurot ehk ligi 36 protsenti Euroopa Liidu (EL) keskmisest, mis jätab Eesti Tšehhi Vabariigi ja Slovakkia vahele, tagantpoolt kaheksandale kohale, selgub Eurostati andmetest.

EL-i liikmesriikides jäid tööjõutunni kulud möödunud aastal 3,7 ja 39 euro vahemikku, EL-i keskmine oli mullu 23,4 ja eurotsooni keskmine 28 eurot, teatas Eurostat täna.

2008. aastast alates on tööjõukulud kasvanud euroalas 8,7 protsenti, kõige rohkem on kulud kasvanud Austrias ja Slovakkias, vastavalt 15,5 ja 13,8 protsenti, Soomes kasvasid kulud 13,7 protsenti 30,8 eurole.

Kõige vähem on euroalas tööjõutunni kulud kasvanud viimase viie aastaga Portugalis, kus kasv oli 0,4 protsenti ja Iirimaal, kus see oli 0,8 protsenti. Vaid Kreekas on sel perioodil tegelikult kulud vähenenud 11,2 protsenti 14,9 eurole.

Euroopa Liidus tõusid viie aastaga tööjõutunni kulud enim Bulgaarias 42,6 protsenti 3,7 eurole. Liikmesriikidest on kulutused kõige vähem tõusnud Lätis, kus see tõusis 1,3 protsendiga kuuele eurole. Leedus on tööjõutunni kulud kahanenud 1,4 protsenti 5,8 eurole.

Tööjõutunni kulud hõlmavad palku ja kõiki lisatasusid ning ka tööandjate poolt makstavaid sotsiaalkindlustuskulusid, mitte-palgaliste kulude osakaal tööjõutunni kuludest on EL-is keskmiselt 26,1 protsenti.