19.06.2018 Teisipäev

Suurtele gaasitarbijatele plaanitakse kehtestada aktsiisisoodustus

Rahandusministeerium on koostanud eelnõu, millega kehtestatakse maagaasi soodusaktsiisimäär gaasi suurtarbijatele. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda annab ülevaate olulisematest seadusemuudatustest ja eelnõu eesmärgist.
Rahandusministeerium on koostanud eelnõu, millega kehtestatakse maagaasi soodusaktsiisimäär gaasi suurtarbijatele.
Rahandusministeerium on koostanud eelnõu, millega kehtestatakse maagaasi soodusaktsiisimäär gaasi suurtarbijatele.

Mis on muudatuste eesmärk?

Eelnõu peamine eesmärk on tõsta gaasi-intensiivsete ettevõtete konkurentsivõimet, võimaldades neil aktsiisivabastusloa alusel tarbida soodusaktsiisimääraga maksustatavat maagaasi.

Keda mõjutab?

Eelnõu mõjutab gaasi-intensiivseid ettevõtjaid ning maagaasi võrguettevõtjaid. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi arvutuste kohaselt võiksid maagaasi soodusaktsiisimäära saamise tingimused täita 21 ettevõtjat.

Mis on olulisemad muudatused?

  • Eelnõuga kehtestatakse maagaasi soodusaktsiisimäär 11,30 eurot 1000 m3 maagaasi kohta. 2019. aastal on maagaasi aktsiisimäär 63,31 eurot 1000 m3 kohta ehk soodustusest saadav kasu on 52,01 eurot 1000 m3 maagaasi kohta.
  • Soodusaktsiisimääraga maagaasi tarbimiseks tuleb ettevõtjal esitada aktsiisivabastuse loa taotlus maksu- ja tolliametile.
  • Aktsiisisoodustuse saamiseks peab ettevõtja täitma järgmisi tingimusi:
    • Ettevõtja gaasi-intensiivsus peab olema loa taotlemisele vahetult eelnenud majandusaastal keskmiselt vähemalt 13 protsenti või prognoositud gaasi-intensiivsus järgmisel 12 kalendrikuul keskmiselt vähemalt 13 protsenti. Gaasi-intensiivsus näitab ettevõtja Eestis asuvate ettevõtete tarbitud või tarbitava maagaasi kogumaksumuse osakaalu protsentides ettevõtja loodud või loodavast lisandväärtusest. Lisandväärtuseks loetakse ettevõtja Eestis asuvate ettevõtete ärikasum raamatupidamise seaduse lisas 2 esitatud kasumiaruande 1 või 2 kohaselt, mida on suurendatud tööjõu kulude, põhivara müügist saadud kahjumi ja põhivara väärtuse langusest tekkinud kulu võrra ning vähendatud põhivara müügist saadud kasumi võrra.
    • Ettevõtja energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001.
    • Ettevõtja ei tohi olla raskustes, mis on riigiabi andmise üks eeltingimustest.
    • Ettevõtja raamatupidamise sise-eeskiri peab vastama raamatupidamise seaduses sätestatud nõuetele.
    • Soodustus ei laiene ettevõtjatele, kelle tegevusala on elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine
  • Gaasi-intensiivsuse arvutust ja alusandmeid kontrollib sõltumatu vandeaudiitor.
  • Maagaasi aktsiisivabastuse luba omav ettevõtja peab pidama eraldi arvestust soodusaktsiisimääraga maksustatult soetatud ja kasutatud maagaasi koguse kohta.

Millal plaanitakse muudatused jõustada?

2019. aasta 1. jaanuaril.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference