19.07.2018 Neljapäev

Alkoholitootjad: kange alkoholi maksukahju ulatus 20 miljonini

Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) andmetel müüsid Läti piiripoed 2018. aasta esimese kuue kuuga 1,6 miljonit liitrit kanget alkoholi, mis tähendab liidu hinnangul enam kui 20,1 miljoni euro suurust maksukahju Eesti riigile.
Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu andmetel müüsid Läti piiripoed 2018. aasta esimese kuue kuuga 1,6 miljonit liitrit kanget alkoholi, mis tähendab liidu hinnangul enam kui 20,1 miljoni euro suurust maksukahju Eesti riigile.
Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu andmetel müüsid Läti piiripoed 2018. aasta esimese kuue kuuga 1,6 miljonit liitrit kanget alkoholi, mis tähendab liidu hinnangul enam kui 20,1 miljoni euro suurust maksukahju Eesti riigile. Foto: pixabay.com

Kui 2018. aasta esimese poolaastaga müüdi Läti piiril 1,6 miljonit liitrit kanget alkoholi, siis mullu oli see number 1,4 miljonit liitrit ja 2016. aastal vaid 270 000 liitrit. Aktsiisi- ja käibemaksu poolaasta kahju kasvas 2016. aasta 3 miljonilt eurolt mullu 16,8 miljonini ja tänavu ületas juba 20 miljoni euro piiri, teatas liit.

ATML-i tegevjuhi Triin Kutbergi sõnul ei ole lõunapiiri alkoholikaubanduse tingitud rahaline kahju olnud kunagi varem nii suur ning kahju võimendab ka langustrendis olev alkoholimüük põhjapiiril. "Rahaliselt rünnatakse majanduskasvu ja riigikassat kolmest suunast: väheneb Eesti müük põhjasuunal, Eesti arvelt kasvab piiriülene müük lõunasuunal ja kannatab kogu müügiga seda ettevõtlusahel jaekaubandusest hotellideni, rääkimata tootjatest," ütles Kutberg.

"Piirikaubandus lõunapiiril kasvab ja selle kümnetesse miljonitesse ulatuva tulu saab omale Läti riik. Turistidele suunatud müük põhjapiiril kahaneb püsivalt, mis vähendab samuti oluliselt riigi maksutulu. Kahe piiri vahele jäävate Eesti alkoholiettevõtjate ehk peamiselt ATML-i liikmete müügikäive on püsivas languses, mis paneb ettevõtjad suure surve alla. See ei vähenda ainult maksutulu, vaid seab ohtu nii ettevõtete kestlikkuse kui töökohad," sõnas Kutberg.

Piiritusetootja Estonian Spiriti ning Moe peenviinavabriku juht Sven Ivanov märkis, et Eesti kvaliteetjooke tootvad destilleerijad on sattunud väga raskesse seisu. "Uute toodete turuletoomine on paljude väiksemate tootjate jaoks äärmiselt raske. Müük väheneb, sellest põhjustatuna väheneb ka tootmine, mis omakorda tõstab ühe pudeli hinda,“ märkis Ivanov.

"Kange alkoholi müügimahud kukkusid tänavu esimese poole aastaga kaks korda rohkem kui mullu sama perioodiga. Lõunapiirilt on tagasi võetud kõigest veerand. Seega on kaotus suur," lisas ta.

ATML prognoosib seejuures, et aasta lõpuks müüakse Läti piiril 3,5 miljonit liitrit kanget alkoholi ehk 23 protsenti rohkem kui mullu.

Eesti Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liitu, mis esindab suuremaid alkoholi tootjaid ja maaletoojaid Eestis, kuuluvad Altia, Liviko, Pernod Ricard, Prike, Remedia, Tridens, Amber Distribution, Coca Cola HBC, Estonian Spirit, Avallone, Dunker, Brown-Forman ja MOE.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255