11.04.2018 Kolmapäev

Konjunktuuriinstituut: Eesti majandusolukord on jätkuvalt hea

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) ekspertide paneeli märtsikuu hinnangutest nähtub, et Eesti majandusolukord püsib jätkuvalt hea, seejuures prognoosib EKI tänavu 4-protsendilist majanduskasvu ning keskmise palga tõusu 1297 euroni.

Eesti majandusolukord püsib jätkuvalt hea, kuna Euroopa Liidu majanduses toimunud positiivses muutused, kuid veelgi vahetumalt Eesti peamiste partnerriikide majanduses aset leidnud soodsad arengud. Väliskeskkonna tugevnemine kajastub Eesti ekspordis ja kandub sealt edasi ka sisemajandusele. See on tõstnud nii ettevõtete kui ka perede kindlustunnet ja tugevdanud nende investeerimisvalmidust, seisab EKI väljaandes Konjunktuur.

EKI eksperdid-analüütikud hindasid märtsis Eesti majanduse hetkeseisu maksimaalse 100 punktiga, mis on 5 punkti enam kui eelmisel vaatlusel 2017. aasta detsembris.

Investeeringute olukorda hindasid eksperdid märtsis taas positiivselt ja seda neljandat  kvartalit järjest. Hinnangud  investeeringute hetkeolukorrale olid seejuures kõrgeimad alates 2007. aastast. Positiivse hinnangut on taganud investeeringute laiapõhjaline kasv, seda nii ettevõtetes kui ka valitsemissektoris.

Eratarbimise hetkeolukorda hindasid eksperdid märtsis samuti heaks ning seejuures juba neljandat aastat on nende hinnang eratarbimisele olnud enam kui 50 punkti. Käesoleva aasta märtsis oli aga esmakordselt peale majanduskriisi ekspertide hinnang üksmeelselt hea.

"Me näeme, et leibkonnad suudavad rohkem säästa, mis suurendab perede kindlustunnet. Siinkohal ei saa märkimata jätta asjaolu, et kodumajapidamiste paranenud majanduslikus olukorras mängib olulist rolli ka aasta alguses läbi viidud tulumaksuvaba miinimumi tõus 500 euroni, mille tulemusel jääb 75 protsendil töötajatest kuus kuni 64 eurot rohkem raha kätte," ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo pressiteate vahendusel.

2018. aastaks prognoosib EKI Eesti majandusele 4 protsendilist kasvu, sealhulgas keskmise palga tõusu 1297 euroni.

EKI ekspertide paneeli märtsikuu hinnangutest nähtub, et Eesti majanduse üldolukord jääb lähemal kuuel kuul püsima praegusele heale tasemele.

Tulenevalt ekspertide poolt märtsis antud hinnangutest majanduse hetkeolukorrale ja olukorra kohta kuue kuu pärast ning tuginedes Müncheni IFO metoodikale, on Eesti majanduskliima indikaator 44,9 punkti.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo märkis pressikonverentsil, et Eesti majanduse tervisega võib rahule jääda. Ta lisas, et kuigi Eesti on suutnud näidata viimase aasta jooksul kiireimat majanduskasvu Baltimaades ja Skandinaavias, pole põhjust loorberitele puhkama jääda.

"Majandus on viimase kümne kvartali jooksul näidanud stabiilset kasvu ja kuigi majandusnäitajate poolest oleme heades vetes, oleme suutelised palju enamaks," märkis Palo. "Kvantiteedi asemel peame rohkem tähelepanu pöörama kvaliteedile."

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference