Neljapäev, 03 August 2017 16:09

Kaubavahetus Venemaaga sõltub poliitikast

Hinda seda artiklit
(2 hinnangut)
 Marko Udras, Poliitikakujundamise ja õigusosakonna juhataja
Marko Udras, Poliitikakujundamise ja õigusosakonna juhataja Eesti Kaubandus-Tööstuskoda
Sanktsioonide kaotamine aitaks kindlasti suurendada Eesti ettevõtete eksporti Venemaale.

Venemaa on Eesti jaoks olnud läbi aegade oluline majanduspartner ning on seda jätkuvalt. Samal ajal on kahe riigi vaheline kaubavahetus viimastel aastatel vähenenud ning Venemaa ei kuulu enam Eesti viie suurima kaubanduspartneri hulka. Põhjuseid on mitu: Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonid, Venemaa vastusanktsioonid ning meie idanaabri majanduse halb tervis.

Eksport on vähenenud poole võrra

Eesti eksport Venemaale on olnud alates 2013. aastast tugevas languses. Kui 2012. aastal eksporditi Venemaale kaupa üle 1,5 miljardi euro eest, siis eelmisel aastal oli see näitaja alla 800 miljoni euro. Hea uudis on aga see, et 2016. aastal ei vähenenud eksport Vene suunal, vaid hoopis kasvas 0,2 protsenti.

Viimaste aastate arengute tõttu on Venemaa osakaal Eesti koguekspordist langenud 12 protsendilt 7 protsendile. Venemaa ei ole enam Eesti

Toetajad

IKS logo 1

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Majandus ja äri viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid Eesti äri ja majanduse teemal

 • Euroala ärikasv oli detsembris nelja aasta väikseim
  Euroala ärikasv oli detsembris nelja aasta madalaimal tasemel, selgus uuringufirma IHS Markiti esialgsest hinnangust. IHS Markiti euroala ostujuhtide indeks langes detsembris 51,3 punktile, ehk 49 kuu madalaimale, võrreldes 52,7 punktiga novembris.
 • Kinnisvarafirma: müüjad küsivad kinnisvara eest liiga kõrget hinda

  Kinnisvarafirma Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul soovivad kinnisvara müüjad liiga kõrget hinda ja vahe pakkumishindade ja tegelike tehinguhindade vahel kasvanud aina suuremaks. "Üha rohkem varaomanikke küsivad oma kinnisvaraobjekti eest hinda, mis on 20-50 protsenti potentsiaalsest tehingust kõrgem ja tänases turuseisus ebareaalne," ütles Sooman pressiteate vahendusel.

 • Maksebilansi jooksevkonto oli oktoobris 65 miljoni euroga ülejäägis
  Kaupade ekspordi ja impordi käibed olid 2018. aasta suurimad: kaubaeksport kasvas 9 protsenti ja kaubaimport 11 protsenti, mistõttu kaupade konto puudujääk suurenes eelmise aasta oktoobriga võrreldes 32 miljoni euro võrra, 95 miljoni euroni.
 • Euroopa kommertssõidukite turg langes novembris 8 protsenti
  Uute kommertssõidukite registreerimine langes Euroopa Liidu (EL) liikmesriikides novembris aastaga 8 protsenti, kuid suurenes 11 kuuga 0,8 protsenti. Tegemist on kolmanda järjestikuse languskuuga, mis on suures ulatuses tingitud uute testimisnõuete kehtestamisest septembris, millele eelnevalt kasvas uute sõidukite registreerimine augustis 31,2 protsenti, selgub Euroopa Autotootjate Liidu (ACEA) andmetest.
 • Euroopa keskpank langetas euroala majanduskasvu prognoosi

  Euroopa Keskpank (ECB) langetas ebakindlusele viidates euroala tänavuse majanduse kasvuprognoosi 2 protsendilt 1,9 protsendile.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes