Seminar 920x140 ee gif

 

Reede, 21 September 2018 09:12

EL ja ÜK Salzburgis kokkulepet ei saavutanud

Euroopa Liidu liidrid keeldusid 20. septembril Salzburgi kohtumisel Briti peaministrile Theresa Mayle järeleandmisi tegemast ja hoiatasid, et tema Brexiti-plaanid on vastuvõetamatud.

May lubas tulla välja uute ettepanekutega Iiri piiri asjus.

EL-i liidrid tegid sel nädalal ettepaneku pikendada kokkuleppe tähtaega novembri keskpaiga erakorralise tippkohtumiseni, kuid Salzburgis hoiatati, et seda ei juhtu, kui kitsaskohtade lahendamises ei ole edasi liigutud.

Nii Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kui Prantsuse president Emmanuel Macron tegid pihuks ja põrmuks May plaani Brexiti-järgsetest kaubandussuhetest EL-iga, öeldes, et plaan "ei toimi" ja "ei ole vastuvõetav".

Ka Saksa kantsler Angela Merkel ütles, et palju tööd on veel teha, enne kui EL saab nõustuda poliitilise deklaratsiooniga kaubandussuhetest.

"Täna jõudis kätte tõe tund," lausus Macron pressikonverentsil pärast kohtumist. EL-i ülejäänud 27 liikmesriiki ootavad "uusi Briti ettepanekuid oktoobris", lisas ta.

London ja Brüssel soovisid esialgu kokkulepet oktoobrikuiseks EL-i tippkohtumiseks, aga kuna protsess ei ole mitu kuud paigast nihkunud, tegi Tusk ettepaneku tulla kokkuleppe sõlmimiseks kokku novembris.

20. septembril Salzburgis hoiatas ta aga, et see saab teoks vaid juhul, kui asjad järgmise nelja nädalaga edenevad.

"Kui meile tundub, et me suudame novembris lõplikult ja ametlikult kokku leppida, kutsun ma selle erakorralise kohtumise kokku, aga mitte hädaabinõuna, vaid puändina tõhusatele läbirääkimistele enne oktoobrit ja meie oktoobrikuisel ülekogu istungil," ütles Tusk.

May ütles pärast Tuskilt Brexiti-kõneluste kohta tema sõnul ausa ülevaate saamist pressikonverentsil, et tema plaan on "ainus ettepanek".

May plaan näeb ette pärast Brexitit kaubanduses EL-i reeglite järgimist, ehkki lahkutakse ühisturult ja tolliliidust. Plaan on juba pälvinud Suurbritannias euroskeptikute kriitika.

May väitel on see ainus võimalus, kuidas tagada kaupade sujuv liikumine Suurbritannia koosseisu kuuluva Põhja-Iirimaa ja Iiri vabariigi vahel. Mõlemad pooled on lubanud piiri avatuks jätta.

Tusk kordas, et EL vajab Iirimaa asjus "kindlaid, selgeid ja täpseid garantiisid".

May lubas peatselt uut ettepanekut, kuidas Põhja-Iirimaale sisenevaid ja sealt väljuvaid kaupu ikka kontrollima hakatakse.

EL on pakkunud, et Põhja-Iirimaal võiksid jääda kehtima paljud EL-i kaubandusreeglid ja -regulatsioonid, London on aga otsustavalt selle vastu.

May on rõhutanud, et ei saa leppida tollikontrolliga Ühendkuningriigi sees.

Briti peaministrilt küsiti, kas tema seniste plaanide tagasilükkamine tõi lähemale võimaluse, et kokkulepet ei saavutatagi. May vastas: "Me jätkame tööd hea kokkuleppe nimel."

Toetajad

IKS logo 1

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes