Majandusajakirja Raamatupidamisuudised värskes numbris

Helgema tuleviku nimel

Inimkond on omavahel seotud, kas me tahame seda endale tunnistada või ei. Eesti riik on väike ja siinsed elanikud on üksteisega rohkem seotud, kui meile ehk meeldib mõelda.

Viimastel kuudel meedias kirgi kütnud arutelu Eesti pensionisüsteemi puudustest pole tõenäoliselt kedagi meist sisimas ükskõikseks jätnud. Võib küll olla, et osa meist on enda ja oma lähedaste tuleviku kindlustanud, rajades omaenda „pensionisambad” kasulike investeeringute näol ega pea riiklikule süsteemile lootma. Ja maailm on ju avatud: kui Eesti ambitsioonikatele inimestele piisavalt tegutsemisvõimalusi ei paku, võib suunduda laia maailma uusi turge vallutama.

Kõik seda siiski ei tee. Pealegi vaevleb maailm tervikuna suures osas samasuguste probleemide küüsis kui meie: tööealine elanikkond kahaneb, pensionäride osatähtsus kasvab ja tööjõudu napib. Kus on siin lahendused?

Lääne individualistlikus ühiskonnas peab igaüks ise enese eest hoolt kandma. Me suudame tööealistena konkureerida teiste riikide elanikega, mitte aga pensioniealistena. Mõtlemapanev on fakt, et samal ajal, kui keskmine palk on Eestis võrreldes taasiseseisvuse ajaga tõusnud üle 200 korra, on riiklik pension kasvanud kõigest 40 korda.

Ka majanduse heaks käekäiguks peab ringluses olema piisavalt raha. Selle tagamiseks ei piisa üksnes ostujõulistest noortest, vaja on kaasata ka eakamad tarbijad. Kui me tahame, et Eesti elu edeneks, peame välja mõtlema toimivad lahendused kogumiseks ja pensioniraha investeerimiseks, et kindlustada inimeste ostujõulisus ka pensionieas.

Mõelgem suurelt ja püüdkem näha tervikpilti.

Kasulikku lugemist!

Sisukord

UUDISED

  • Eestist ja mujalt
  • Koolituskalender

SEADUSED JA MÄÄRUSED

AKTUAALNE

  • Mõelgem pensionist perspektiivitundega. Martin Rajasalu

RAAMATUPIDAMINE

MAKSUD

ÕIGUS

KOHTUPRAKTIKA

  • Direktiivi tõlgendusraskused. Martina Proosa

ÄRIKESKKOND

  • Õigusabi otsingul. Kristo Kallas

TÖÖSUHTED

  • Tööaeg vajab täpset arvestust. Riina Vään

VIS-A-VIS

  • Lugejad küsivad – autorid vastavad

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes