Kolmapäev, 12 Juuni 2013 08:30

Müügimaksu tagasiküsimise aegumine peagi käes

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

MÜÜGIMAKSU TAGASIKÜSIMISE AEGUMINE PEAGI KÄESKõikidele Tallinnas jaekaubandusega tegelevatele ettevõtetele 2010. aastal ootamatult kehtestatud Tallinna müügimaks kaotas kehtivuse juba üle aasta tagas. Võimalik, et paljude jaoks sai õnnetu lugu sellega lõpu. Samas on paljud ootamas lõplikku lahendit pooleliolevates müügimaksu kohtuvaidlustes. Põhjus selles, et peale positiivset ning jõustunud lahendit oleks julgem ka ise müügimaksu tagastamist taotleda, kirjutab advokaadibüroo SORAINEN maksu- ja tolliõiguse juunikuises uudiskirjas.

Kõikidele Tallinnas jaekaubandusega tegelevatele ettevõtetele 2010. aastal ootamatult kehtestatud Tallinna müügimaks kaotas kehtivuse juba üle aasta tagas. Võimalik, et paljude jaoks sai õnnetu lugu sellega lõpu. Samas on paljud ootamas lõplikku lahendit pooleliolevates müügimaksu kohtuvaidlustes. Põhjus selles, et peale positiivset ning jõustunud lahendit oleks julgem ka ise müügimaksu tagastamist taotleda, kirjutab advokaadibüroo SORAINEN maksu- ja tolliõiguse juunikuises uudiskirjas.

Paraku hakkab müügimaksu tagasiküsimise võimalus perioodide kaupa aeguma enne, kui tuleb lõplik kohtulahend. Seda põhjusel, et Tallinna Ringkonnakohus on teedrajavas ning seni maksumaksjale positiivses Statoili kaasuses pöördumas eelotsuse saamiseks Euroopa Kohtusse. Optimistliku stsenaariumi korral peaks esimene müügimaksu jõustunud lahend olema olemas 2015. a alguseks. Siis on aga lootusetult hilja hakata taotlema müügimaksu tagastamist, sest see võimalus on terves ulatuses aegunud. Tuletame meelde, et esimene periood aegub juba selle aasta 22. juulil.

Lahenduseks on esitada tagastustaotlus enne aegumist.

On üsnagi tõenäoline, et vaidluse kohtusse jõudmisel peatab kohus menetluse kuni Euroopa Kohtust eelotsuse saamiseni. Nii on kohus mitmes kaasuses juba ka talitanud. Selline praktika on positiivne mitmest aspektist. Esiteks aitab see kaasa võimalikult ühtsele kohtupraktikale. Teiseks peaks selle tulemusel vähenema uute taotlejate õigusabikulud – kohtumenetluse peatumise ajal jooksvaid kulusid ei ole.

Täiendav argument kiireks tegutsemiseks, mis on seni ehk põhjuseta vähe tähelepanu saanud, seondub intressi teenimise võimalusega. On igati põhjendatud, et maksukohustuse õigeaegselt täitmata jätmise korral tekib maksumaksjal intressi tasumise kohustus. Samuti on õigustatud vastupidine olukord – müügimaksu õigusvastasel kogumisel lasub intressi tasumise kohustus linnal. Selline regulatsioon tuleneb seadusest. Teadupärast on maksuhalduri poolt tasutavad intressid küllaltki kõrged ulatudes aastas pea 22%-ni.

Intressidega seonduvalt on oluline teada, et need hakkavad jooksma 30 päeva peale tagastustaotluse esitamist. Seega on selge, et mida varem tagastustaotlus esitada seda suuremat intressi on võimalik teenida.

Juhul, kui müügimaks on deklareeritud ja tasutud, tuleb alustada esitatud müügimaksu deklaratsioonide parandamisega. Sõltuvalt sellest, kas soovitakse kogu müügimaksu tagastamist või üksnes aktsiisikaupadelt tasutud müügimaksu tasumist, võib deklaratsioonide parandamiseks vajalike andmete kogumine võtta märgatavalt aega. Seetõttu ei tasu parandamisi jätta viimasele minutile.

Üheaegselt deklaratsioonide parandamisega tuleb esitada müügimaksu tagastamise taotlus. Seejärel on linnal 30 päeva otsustamiseks, kas taotlus rahuldada või mitte. Negatiivse vastuse saab vaidlustada 30 päeva jooksul halduskohtus. Riigilõiv on maksimaalselt 750 eurot. Kaebuse menetlusse võtmisele järgneb tõenäoliselt kohtumenetluse peatamine kuni Euroopa Kohtust eelotsuse saamiseni.

Loodame, et ettevõtjad julgevad oma õiguste eest seista nagu õigusriigis kohane. Tallinna üks lootus on maksumaksjate nõuete aegumine. Kuna nüüdseks on selge, et ootamisel pole enam mõtet, on mõistlik müügimaksu tagastamist taotleda esimesel võimalus.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Rubriigi Maksud viimased materjaalid

Sellest osast leiate te kasulikke materjale raamatupidamisarvestuse teemal. Siin esitatud artiklid ja juhendid on koostatud audiitorite, maksukonsultantide ja teiste spetsialistide poolt.

Rubriigi Maksud ja raamatupidamine viimased uudised

Sellest osast leiate te uudiseid maksude ja raamatupidamise teemal

 • Liit: langetama peaks nii lahja kui ka kange alkoholi aktsiisimäärasid
  Veini ja kange alkoholi müüjaid koondav Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit (ATML) on seisukohal, et aktsiisipoliitika peaks järgneval neljal aastal toetuma maksurahule ning seejuures tuleks proportsionaalselt langetada nii lahja kui ka kange alkoholi aktsiisimäärasid.
 • Internetiäri müügitulu arvestus
  Internetiäri müügitulu arvestus Internetikaubanduse üha laiema levikuga kaasneb ka vajadus üle vaadata, mida tuleb silmas pidada veebipõhise äri tulude-kulude kajastamisel raamatupidamises. Sellest teemegi praktilistel näidetel põhineva kokkuvõtte.
 • Sisendkäibemaksu mahaarvamise probleemid
  Sisendkäibemaksu mahaarvamise probleemid Sisendkäibemaksu mahaarvamine on üks keerulisemaid käibemaksu teemasid, sest siin on palju nüansse ja probleeme, mida käibemaksuseadus (edaspidi – KMS) ei selgita ja mille üksikasju aeg-ajalt selgitavad riigikohtu lahendid.
 • MTA kontrollis ümbrikupalga maksmist Raplamaa ettevõtetes
  Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad külastasid oktoobris Raplamaa ehitusobjekte, metsandus- ja toitlustusettevõtteid, et tuvastada ümbrikupalga maksmist. Kontrollitud 45 ettevõttest on ümbrikupalga kahtlusega kaheksa.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes