Kolmapäev, 18 Märts 2015 09:56

Kuidas toimub välisriigi töötaja maksustamine?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Kuidas toimub välisriigi töötaja maksustamine?
Kuidas toimub välisriigi töötaja maksustamine? Maksu- ja Tolliamet

Eesti ettevõte soovib palgata Läti kodaniku rahvuvaheliste vedude autojuhiks. Kodaniku elukoht asub Lätis (elab Eesti-Läti piiril, valdab keeli ja on meile sobilik tööline). Töö algab Eestist, vahest ongi ainult Eestisisesed sõidud ning vastavalt logistikaplaanile võib juhtuda, et mõned nädalad on töö ainult EÜ sees, ilma Eestisse peale-ja mahalaadimata. Kuidas toimub töötaja töötasudelt maksustamine tululmaksu ja töötuskindlustuse ning sotsiaalmaksuga? Kas töötajal on ravikindlustuskaitse, kui sotsiaalmaks tasutakse Eestis?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Välismaalasest töötaja puhul tuleb eelkõige määrata kindlaks millises EL-i riigis peab töötaja olema kindlustatud, kuna ülepiirilise töö korral rakendub EL-i määrus 883/2004, mille järgi määratakse töötaja kindlustaja riik (töötaja peab samaaegselt olema kindlustatud ühes liikmesriigis). Määruse artikli 13 lõike 1 kohaselt "isiku suhtes, kes tavaliselt töötab kahes või mitmes liikmesriigis, kohaldatakse õigusakte järgmiselt:

a) kui oluline osa tema tegevusest toimub EL-i liikmesriigis, siis elukohajärgse liikmesriigi õigusakte;

b) kui oluline osa tema tegevusest ei toimu elukohajärgses liikmesriigis, siis selle liikmesriigi õigusakte, kus asub talle tööd andva ettevõtja või tööandja registrisse kantud asukoht või tegevuskoht, kui talle annab tööd üks ettevõtja või tööandja.

Seega kui Eesti tööandja töötaja elukoht on Lätis, kuid ta töötab väljaspool Läti territooriumi, siis ta peab olema kindlustatud Eestis ning tööandja peab pöörduma Sotsiaalkindlustusametisse sellele töötajale tõendi A1 saamiseks, et töötaja saaks sotsmaksuvabalt liikuda EL-i piirides. Sellisel juhul peab tööandja maksma selle töötaja eest sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakseid ainult Eestis ning deklareerima deklaratsiooni TSD lisal 2.

Tulumaksuga maksustatakse see osa töötasust, mida mitteresident saab töötamise eest Eestis (tulumaksuseadus § 29 lg 1). Väljaspool Eestit töötamise eest saadud tasu kuulub küll maksustamisele sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmaksetega, kuid mitte tulumaksuga. Seega, juhul kui mitteresidendist autojuht on kindlustatud Eestis, peab tööandja maksma sotsiaalmaksu ja töötuskindlustusmakseid kogu töötasult, samas tulumaksu vaid sellelt osalt, mida autojuht sai Eestis töötamise eest.

Lisainfo

1 kommentaar

 • Kommentaari link Teisipäev, 02 Mai 2017 11:07 lisas Anneli Teder

  Tere!
  Eesti ettevõtja töötaja töötab Lätis ja on Läti kodanik. Kuidas on maksude tasumisega ja nende deklareerimisega?

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused Maksu- ja Tolliameti spetsialistidelt

Juristid ja advokaadid vastab lugejate küsimustele

 • Kas on õige elukindlustust tuluks lugeda madalapalgalisuse kontekstis?
  Kas on õige elukindlustust tuluks lugeda madalapalgalisuse kontekstis? Olen 2016.a. saanud 9 kuud miinimumpalka, ning novembrist, kui töötuks jäin, võtsin välja oma elukindlustuse. Selgub aga, et elukindlustussumma, mida olen oma palgast kogunud alates 1990.a, lisandub deklaratsioonis tulude poolele ja koondsumma ületab madalapalgalise toetuse piirmäära. Saan aru, et elukindlustus peab deklaratsioonis olema kajastatud ( sain aastaid sellelt tulumaksutagastust - muidugi nüüd, kui võtsin selle välja enne pensionileminekut, tuli see kõik uuesti maksta).
  Aga kas on ikka õige elukindlustust tuluks lugeda madalapalgalisuse kontekstis?
 • Kuidas toimida, kui töötaja ei ilmu tööle?
  Kuidas toimida, kui töötaja ei ilmu tööle?

  Kui töötaja on registreeritud, aga tööle üldse ei ilmugi, kas sel juhul on võimalik registreeritud töötaja registrist kustutada? Kas seda saab teha ainult teenindusbüroos või on seda võimalik teha ka elektrooniliselt? Mis hetkest alates on see võimalik?

 • Saksamaalt Hiina eksportides kajastub kaup päritolumaa deklaratsioonis
  Saksamaalt Hiina eksportides kajastub kaup päritolumaa deklaratsioonis

  Kui Eesti firma, kellel on nii Eesti kui Saksamaa km kohustuslase number, ostab kauba Saksamaa ettevõttelt ja müüb edasi Hiina, siis kuidas peab Eesti ettevõtte selle vormistama? Kas Eesti ettevõte käibedeklaratsioonil ei kajasta ühendusesisest soetust Saksamaalt ega eksporti Hiina?

 • Kas töötajale parkimiskulude hüvitamine käib erisoodustuste alla?
  Kas töötajale parkimiskulude hüvitamine käib erisoodustuste alla?

  Töötaja kasutab oma sõiduautot töösõitudeks. Töökohustuste täitmiseks pargib ta sõidukit ka parklates. Mobiilioperaator esitab parkimisarved ettevõttele. Kas need käivad erisoodustuste alla?

 • Kas kingituse tegija peab maksma kingituselt käibemaksu?
  Kas kingituse tegija peab maksma kingituselt käibemaksu?

  Ettevõte soovib sponsoreerida MTÜ nimekirja kantud ettevõtet omatoodanguga (ettevõttes valmistatud kaup). Saan ma õigesti aru, et antud tootelt tuleb deklareerida ka käibemaks (ettevõte on käibemaksukohustuslane) ja see summa koos käibemaksuga tuleb deklareerida TSD lisal 5 real 5010?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes