Esmaspäev, 12 Märts 2018 08:58

Põhivara kasuliku eluea vähendamine Esile tõstetud

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Olesja Timofejeva, auditijuht
Olesja Timofejeva, auditijuht Donoway Eesti

Kas sellisel juhul, kui ettevõtte juht tahab vähendada põhivara (sõiduauto) kasutusiga seitsmelt aastalt viiele aastale, on vaja eelmiste aastate amortisatsioonimäärad uuesti arvutada ja teha bilansis muudatused?

Vastab Olesja Timofejeva, Donoway Eesti: Raamatupidamise Toimkonna juhendi 1 (edaspidi – RTJ 1) „Raamatupidamise aastaaruande koostamise üldpõhimõtted“ punkti 76 kohaselt kajastatakse muutused raamatupidamislikes hinnangutes (sh põhivara kasutusiga) hinnangu muutuse toimumise perioodis.

Eelmiste perioodide andmeid parandada ei ole vaja (erinevalt arvestuspõhimõtete muutustest).

Näiteks juhul, kui sõiduauto osteti kolm aastat tagasi 7000 euro eest ja esialgseks kasutuseaks hinnati seitse aastat, siis tähendab see, et kolme aasta möödudes oleks auto jääkväärtus 4000 eurot (amortisatsioon oleks sel juhul 1000 eurot aastas). Auto kolmanda kasutusaasta lõpus hindas ettevõtte juhtkond tema tehnilist seisukorda, jõudes järeldusele, et auto kasutusea jääkväärtus on kaks aastat. Sellest hetkest toimub raamatupidamisliku hinnangu muudatus, mille tulemusena muudetakse amortisatsioonimäärasid nii, et jääkväärtus amortiseeritaks kulusse järelejäänud kahe aasta jooksul, see tähendab, et amortisatsioonikulu on 2000 eurot aastas.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Viimased vastused lugejate küsimustele audiiti teemal

Audiitor vastab lugejate küsimustele

  • Liiklustrahvi kajastamine raamatupidamises
    Liiklustrahvi kajastamine raamatupidamises

    Kuidas kajastada ettevõttele määratud liiklustrahvi raamatupidamises? Ühest küljest loen, et tulumaksuseaduse  § 34 punkti 3 alusel ei ole lubatud trahve ettevõtlustulust maha arvata. Samal ajal on maksu- ja tolliameti lehel kirjas: «Seaduse alusel tasutud trahvid on ettevõtlusega mitteseotud kulud vastavalt tulumaksuseaduse § 51 lõike 2 punktile 1.» Kui kasutan ettevõtlusega mitteseotud kulude kontot, on ju tegu ikkagi kuluga.

  • Missugused raamatupidamiskanded teeb residendist ostja residendist äriühingult metalltoodete ostu eest saadud arve alusel?
    Missugused raamatupidamiskanded teeb residendist ostja residendist äriühingult metalltoodete ostu eest saadud arve alusel? Eesti ettevõte sai residendist äriühingult arve metalltoodete ostu eest. Arvel on näidatud käibemaksu määr 0% viidetega: «Kuulub käibemaksuga pöördmaksustamisele; käibemaksuseaduse paragrahv 41¹ alusel arvutab käibemaksu ostja; toote müügiga seotud teenus (käibemaksuseaduse lg 1 § 12)». Missugused raamatupidamiskanded teeb residendist ostja näidatud viidete alusel?
  • Müügi asukoha kajastamine raamatupidamise aastaaruandes
    Müügi asukoha kajastamine raamatupidamise aastaaruandes Eestis registreeritud ettevõte müüb kaupa Lätis registreeritud firmale. Mõlemad firmad on oma riigis registreeritud käibemaksukohustuslaseks. Kaup läheb Poolast Rootsi, tegu on kolmnurktehinguga. Kas aastaaruandes tuleb näidata lisa „Müügitulu” osas „Müügitulu geograafiliste piirkondade lõikes” müügi asukohana ostja registreeritud asukoht (Läti) või riik, kuhu kaup tarnitakse (Rootsi)?
  • Jooksva aasta dividendide väljamaksmise kajastamine raamatupidamise aastaaruande lisas
    Jooksva aasta dividendide väljamaksmise kajastamine raamatupidamise aastaaruande lisas Öelge palun, kus tuleks raamatupidamise aastaaruande omakapitali muutusi kajastavas lisas kajastada jooksva aasta dividendide väljamaksmine, s.t 2018. aasta eest 2018. aastal väljamakstud dividendid?
  • Omakapitali tehtud sissemakse deklareerimine
    Omakapitali tehtud sissemakse deklareerimine<em><br /></em> Osakapitali suurendati omandatud ettevõtte osakuga osaku nimiväärtuses 100 eurot. Osaku väärtuseks hinnati osanike otsusega 10 000 eurot. 100 eurot läks osakapitali ja 9900 eurot läks ülekurssi. Küsimus: kas TSD lisas 7 peab deklareerima ainult 100 eurot või 10 000 eurot. Ülekurss tekkis nimiväärtuse ja osanike otsuses hinnatud väärtuse vahena.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes